Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Lance Armstrong, rodným jménem Lance Edward Gunderson, je bývalý americký profesionální cyklista, nejvíce známý ze svého působení v nejprestižnějším cyklistickém závodu světa Tour de France, který sedmkrát za sebou vyhrál. Všechny tituly mu ale byly posléze odebrány kvůli dopingu.

Narodil se 18. září 1971 Planu (Texas, USA).

Kariéra

Zahájil ji v šestnácti letech jako triatlonista, 1989 a 1990 získal titul národního mistra v tomto sportu. U něj však nevydržel a rozhodl se věnovat výhradně cyklistice. Po letní olympiádě 1992 v Barceloně, kde obsadil 14. místo v silničním závodě, se stal profesionálem. Následující rok se stal nejmladším jezdcem, který dosáhl etapového triumfu na Tour de France (až do 1995 ji ovšem nikdy nedokončil) a téhož roku na MS v silniční cyklistice také historicky nejmladším vítězem.

Na podzim roku 1996, konkrétně 2. října, mu lékaři diagnostikovali třetí, nejtěžší stadium rakoviny varlat s rozsáhlými metastázemi do plic. Varovné příznaky zhoubné nemoci pociťoval již několik měsíců (stupňující se bolest v tříslech, úporné bolesti hlavy, špatné dýchání), považoval je však za důsledek nadměrného zatížení organismu po náročném tréninku. Jeho šance na přežití odhadli onkologové na méně než 50 procent.

V průběhu léčení odmítl pokračovat v agresivní chemoterapii, která by naprosto znemožnila jeho návrat k cyklistice. Rozhodl se pro alternativní způsob léčby, kterou praktikovali v Indianopolisu. Koncem roku 1996 podstoupil poslední chemoterapii, po několika dalších týdnech výsledky ukázaly, že je vyléčený. Přetrvávalo však riziko, že se nemoc během následujících dvanácti měsíců vrátí. Na podzim 1997 mu lékaři potvrdili, že už existuje jen minimální možnost, že by k tomuto scénáři došlo.

Proto znovu sedl na kolo a začal trénovat. Jeho původní zaměstnavatel, stáj Cofidis, s ním však ukončila smlouvu. Jeho agent tedy objevil nový tým US Postal, založený a sponzorovaný Američany.

Jeho první sportovní zkouškou po osmnácti měsících byl pětidenní závod napříč Španělskem, na něm skončil čtrnáctý. Dva týdny poté se plánoval zúčastnit osmidenního klání Paříž–Nice, v jehož první etapě ovšem vzdal. Byl rozhodnut definitivně s cyklistikou skončit. Krizi, kdy po několik týdnů vůbec nesedl na kolo, překonal jen díky manželce a nejbližším přátelům. Do závodního pelotonu se znovu vrátil dva roky ode dne, kdy se dozvěděl zprávu o rakovině. Dojel čtvrtý na Vueltě, třítýdenním etapovém závodě. Po tomto skvělém umístění se upnul k jedinému cíli, vítězství na Tour. Podřídil tomu veškerou přípravu a s ním i celý tým US Postal.

Popisovaný výsledek totiž naznačil, že je mnohem silnější než dříve. Před nemocí sbíral úspěchy v jednodenních závodech, nikdy však nebyl schopný konkurovat někomu v těch vícedenních, případně vícetýdenních.

Oslnivou kariéru poprvé zakončil 2005 v Paříži po svém sedmém vítězství v řadě na Tour (od 1999). Během této doby byl sice opakovaně načřen z dopingu, veškerá obvinění ovšem zásadně popíral. Sportu zůstal každopádně i nadále věrný, na podzim roku 2006 se například poprvé zúčastnil slavného běžeckého maratónu v New Yorku.

V září 2008 ohlásil svůj opětovný návrat k profesionální cyklistice. Proklamoval, že se následující rok zúčastní Tour a Giro d'Italia. To nakonec dokončil na 12. místě, Tour dojel třetí se ztrátou 5 minut a 24 sekund na vítězného Španěla Alberta Contadora, s nímž zpočátku bojoval o roli lídra v týmu Astana.

Koncem závodu oznámil, že se podílí na založení nového týmu RadioShack. Navíc prohlásil, že chce Tour následující rok vyhrát. Jeho slova se však nevyplnila, celou dobu závodu se spíše trápil a po připletení se do několika kolizí ztratil veškeré šance naúspěch. Do cíle dojel na 23. pozici.

2012 zveřejnila americká antidopingová agentura USADA zprávu o jím používaných praktikách. Konstatuje, že úspěchů celého týmu US Postal (i jeho samotného) bylo dosaženo podáváním dopingu v takové míře, jaká nebyla ve sportovní historii ještě zaznamenána. Následně oznámila, že mu odebere všech sedm titulů z Tour, což následně potvrdila i Mezinárodní cyklistická unie (UCI).

14.ledna 2013 s ním natočila Oprah Winfrey (1954) rozhovor pro svou talk show. V něm přiznal, že během svých triumfů používal zakázané látky, což považoval za normální s ohledem na to, že byl hnán touhou po vítězství. Také konstatoval, že opakovaně šikanoval lidi, kteří na jeho dopování upozorňovali.

Obdržel řadu mezinárodních cen, včetně Sportovce roku od časopisu Sports Illustrated (2002), po dopingové aféře však o mnohé přišel. Byl také doživotně distancován z cyklistických závodů.

Úspěšné uzdravení jej roku 1997 inspirovalo k založení nadace Lance Armstrong Foundation (Livestrong Foundation). Jejím cílem je pomoci lidem trpícím rakovinou, především jim dát sílu a naději. Patří mezi nejvlivnější organizace tohoto druhu. Mimo uvedeného rovněž poskytuje informace, pořádá veřejné přednášky a financuje vědecké průzkumy.

Po jeho dopingovém skandálu však někteří dárci požádali o navrácení darů, protože se cítili být podvedeni.

Osobníživot

Velkou oporou při návratu do života i cyklistiky mu byla manželka Kristin Richard (1974). S ní se seznámil měsíc po skončení chemoterapie na tiskové konferenci, kde vyhlásil založení výše zmíněné nadace.

1999 se jim po umělém oplodnění narodil syn Luke, stejným způsobem o dva roky později dvojčata Isabelle a Grace. Jejich manželství, které prošlo mnoha těžkými zkouškami, bylo nakonec 2004 rozvedeno.

Od konce 2003 do začátku roku 2006 žil s americkou zpěvačkou Sheryl Crow (1962).