Limonádový Joe aneb Koňská opera je československá filmová hudební komedie resp. osobitá parodie westernu na motivy knihy Jiřího Brdečky Jméno hlavního hrdiny se vyslovuje česky, tj. [joe], nikoliv anglicky [džou].
-Premiéra: 16. října 1964
-Režie: Oldřich Lipský
-Scénář: Jiří Brdečka
Obsazení: herci a postavy
Děj filmu Limonádový Joe aneb Koňská opera
Jedna z nejslavnějších a nejoblíbenějších tuzemských filmových komedií, kde správní muži pijí pouze kolalokovu lihuprostou limonádu a zákon má podobu pistolníka potírajícího zlo na Divokém západě, vybaveného přesnou muškou, zářivým úsměvem a lahodným tenorem.
V Trigger Whisky Saloonu, stojícího v malém městečku Stetson City, se strhne rvačka. Majitel podniku Doug Badman uklidní rozvášněné pistolníky vystoupením "famósní arizonské pěnice" Tornado Lou, která zazpívá píseň o šampiónu svého srdce. Ve chvíli, kdy se pistolník Grimpo chystá vypít svého oblíbeného "supercloumáka", objeví se v saloonu pan Goodman s dcerou Winnifred, kteří se snaží pomocí letáků a písně odvrátit pistolníky od pití alkoholických nápojů. Jedinou odpovědí oběma jsou však urážky.
Tu se však v saloonu objeví sličný kovboj v bělostném oděvu a poručí si sklenici kolalokovy limonády. Potom hravě donutí Grimpa, aby se omluvil půvabné slečně a než odjede, stačí ještě zlikvidovat bandu bankovních lupičů a probudit v srdcích Winnifred i Tornado Lou hlubokou lásku.
Zanedlouho se Saloon ocitne na pokraji bankrotu, protože původně drsní pistolníci milující whisky kompletně přešli na popíjení limonády v sousedním nealkoholickém baru zprovozněném panem Goodmanem.
Na scéně se ovšem objeví Badmanův bratr Horác, padouch známý pod jménem Hogofogo, gangster hledaný ve čtyřech státech a neštítící se ani těch nejhanebnějších zločinů. Ten přetáhne pistolníky zpět k ohnivé vodě a navíc se zmocní i Winnifred.
Limonádový Joe to vše uzří díky zrcadlení vzduchu, a nevinnou dívku zachrání. Vyzná jí lásku a pak se vydá zachránit podnik jejího otce před zánikem.
Opětovně hravě přemůže pistolníky, ale podlehne zákeřné léčce, kdy je mu do sklenice místo limonády podstrčena lihovina. Kdo se však směje jako první, směje se předčasně, protože ani takové drobnosti, jako je dvojitý průstřel srdce, nemohou bělostného hrdinu rozházet a zabránit mu dokráčet do happy endu celého příběhu.
Zajímavosti
Hlavní postavu Limonádového Joe měl původně ztvárnit Jiří Kodet
Na jednom oficiálním promítání byl přítomen také Henry Fonda kterému se snímek moc líbil a při produkci se smál smál tak, že až spadl ze židle.
Role byla slíbena také Karlu Gottovi ten byl však zaneprázdněn německým angažmá, proto ve filmu zní pouze jeho hlas během písní. Za Květu Fialovou zpívá Yvetta Simonová
Zvukové efekty pro film vytvořil známý imitátor Antonín (strýček) Jedlička
Šlo o první československý snímek nominovaný na Oscara pro Nejlepší cizojazyčný film. Bohužel se neprobojoval do finálové pětice.
Píseň Goodbye je interpretovaná v takzvané demo angličtině a nedává žádný smysl.
Housle, které Josef Hlinomaz ve filmu rozkouše, byly vyrobeny z cukru.
Roku 1996 použila Česká televize fotografii z filmu pro svoji kampaň proti neplatičům koncesionářských poplatků. Karel Fiala který na ní byl vyobrazen, ji zažaloval, soud vyhrál a vysoudil 150 000 korun.
Ve rvačkách se komparzisté doopravdy prali a zahraniční kritici poté chválili, jaké máme věrohodné "kaskadéry" (bylo jich 35 a mezi nimi vzpěrači, zápasníci i boxeři).