Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Bývalý československý politik Lubomír Štrougal se narodil 19. října 1924 v Mezimostí nad Nežárkou, což je dnes část Veselí nad Lužnicí v okrese Tábor v Jihočeském kraji. Zemřel v únoru 2023 ve věku 98 let.

Lubomír Štrougal se za minulého režimu pohyboval v nejvyšších patrech politiky. Zastával post ministra zemědělství i ministra vnitra. V letech 1970 až 1988 byl československým premiérem.

Kariéra

Po druhé světové válce absolvoval Štrougal Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, na které získal akademický titul JUDr. V roce 1948 začal pracovat v krajském vedení KSČ v Českých Budějovicích. V roce 1957 se stal vedoucím tajemníkem Krajského výboru KSČ pro Českobudějovický kraj. Následující rok byl zvolen do Ústředního výboru KSČ.

Štrougal nastoupil do vlády. Nejprve byl od března 1959 do června 1961 ministrem zemědělství, následně pak od června 1961 do dubna 1965 ministrem vnitra.

V roce 1966 se stal členem předsednictva ÚV KSČ, což byl v té době nejmocnější orgán v zemi. Na zasedání ÚV KSČ v prosinci 1967 a lednu 1968 byl v táboru těch, kteří chtěli odvolat Antonína Novotného z funkce prvního tajemníka ÚV KSČ. Tehdy byl na tento post zvolen šéf slovenských komunistů Alexander Dubček a byl zahájen reformní proces (tzv. pražské jaro). V dubnu 1968 se stal místopředsedou nové vlády Oldřicha Černíka.

Když byl v předseda vlády Oldřich Černík po srpnové okupaci odvlečen nedobrovolně do Moskvy, vedl Štrougal vládu. Vláda přijala několik protiokupačních prohlášení. Štrougal se však postupně začal, ač nepodepsal moskevský protokol, od reformního procesu odvracet.

Černík zůstal předsedou vlády a patřil spolu se Štrougalem k nejmocnějším mužům v tehdejším Československu. Do čela KSČ se dostal v dubnu 1969 Gustáv Husák, který se stal symbolem normalizace. Černík i Štrougal jej následovali. Štrougal patřil v následujících dvou dekádách mezi hlavní představitele politiky normalizace. Štrougal byl spolu s Husákem nejvýraznější tváří normalizace.

V lednu 1970 došlo ke střídání na premiérském postu. Černíka v této funkci nahradil Lubomír Štrougal, který byl premiérem až do října 1988. Štrougal se stal nejdéle sloužícím premiérem v naší historii. Lubomír Štrougal byl předsedou celkem šesti vlád. Šestá vláda Lubomíra Štrougala existovala od 21. dubna 1988 do 11. října 1988. V roce 1988 opustit post předsedy vlády a poté také předsednictvo ÚV KSČ. Jeho nástupcem na postu předsedy vlády se stal Ladislav Adamec.

Po sametové revoluci v listopadu 1989 neúspěšně kandidoval na pozici generálního tajemníka KSČ. V prosinci 1989 rezignoval na mandát poslance Federálního shromáždění i na členství v ÚV KSČ. Na začátku roku 1990 byl vyloučen z KSČ.

V souvislosti se svým působením ve funkci premiéra byl v průběhu 90. let neúspěšně obviněn z trestných činů.

Osobní život

Jeho dcerou je módní návrhářka Eva Janoušková (rozená Štrougalová). Jeho zetěm je manažer reklamních agentur a bývalý novinář Jiří Janoušek.

Za časů jeho premiérování vznikla fáma, že je jeho milenkou zpěvačka Helena Vondráčková. Ta uvedla, že se s ním osobně nikdy nesetkala. Fáma údajně vznikla kvůli její podobě s jeho dcerou Evou.