Lubomír Volný je český učitel a politik, od října 2017 poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, v letech 2016 až 2020 zastupitel Moravskoslezského kraje.
Narodil se 3. července 1973.
Kariéra
Vystudoval aprobaci tělesná a technická výchova na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity Působil jako jednatel a společník firmy Color Inovations (od roku 2015), v září 2019 však tato jeho funkce zanikla. Od prosince 2016 do listopadu 2017 byl členem dozorčí rady akciové společnosti Sanatorium Jablunkov (členství ukončil po získání poslaneckého mandátu).
Pět let žil a pracoval v Anglii a na Novém Zélandu, osm hrál profesionálně basketbal v Ostravě.
V letech 2012 a 2013 zakoupil několik zchátralých domů ve vyloučené lokalitě ostravské čtvrti Přívoz. Byty v nich pronajímá převážně sociálně slabým rodinám za vyšší než běžný nájem. Takovéto jednání bývá označováno jako obchod s chudobou Ještě před krajskými volbami v říjnu 2016 na svém facebookovém profilu vysvětloval situaci tak, že se po rozchodu s přítelkyní odstěhoval a začal pronajímat celý dům. Kvůli rozporu ohledně nájemních smluv byl nucen narychlo zajistit některým obyvatelům další byty, což ho vedlo ke koupi dalšího domu na stejné ulici.
V prosinci 2016 vystoupil proti možnému stěhování uprchlíků do bytů v havířovské městské části Šumbark
V krajských volbách 2016 byl zvolen jako člen SPD na kandidátce subjektu Koalice Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD) a Strana Práv Občanů zastupitelem Moravskoslezského kraje.
Ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v roce 2017 byl lídrem hnutí SPD v Moravskoslezském kraji a z této pozice zvolen. Jeho kolegové ho následně opakovaně obvinili z porušování vnitřních předpisů a provádění čistek vylučováním názorových oponentů. Z tohoto důvodu byla tato buňka v únoru 2019 zrušena.
V březnu 2019 oznámil, že z SPD vystupuje a zakládá vlastní hnutí Jednotní – alternativa pro patrioty (JAP), jehož je zároveň předsedou. Ve volbách do Evropského parlamentu v květnu 2019 kandidoval jako jeho člen na 6. místě kandidátky hnutí Alternativa pro Českou republiku 2017 (APAČI 2017), zvolen však nebyl.
V krajských volbách 2020 obhajoval post zastupitele Moravskoslezského kraje, ale tentokrát neuspěl.
V dubnu 2018 se na zasedání výboru pro evropské záležitosti Poslanecké sněmovny vyjádřil negativně vůči studijním pobytům v rámci programu Erasmus+ Mladí lidé, kteří odjíždějí studovat do západní Evropy, podle něj získávají zkreslené informace o tamním životě a přijímají pak Evropskou unii nekriticky. Studijní pobyty označil za „zlatou klec“ a studenty na ně jezdící za „kampusové povaleče“. V témže roce napsal na svůj facebookový profil post o úmrtí Václava Havla kterého označil za „jednoho z největších vlastizrádců této země."
V souvislosti s pandemií covidu-19 na sebe upozornil, když v Poslanecké sněmovně opakovaně odmítl nosit roušku.
21. ledna 2021 napadl řídícího schůze Tomáše Hanzela (ČSSD), místopředsedu Poslanecké sněmovny, který mu při jednání vypnul mikrofon kvůli tomu, že se nevyjadřoval k projednávanému tématu. Proto odešel svůj proslov dokončit na místo předsedajícího, kde se pokusil uzurpovat mikrofon a fyzicky i slovně (použil i proslavený termín flákanec napadal poslance, kteří mu v tom chtěli zabránit.
Následně byl vykázán ze sněmovny až do konce jednacího dne. Případem se dále zabýval mandátový a imunitní výbor, přičemž i na tato jednání si odmítal brát roušku, což mu bylo umožněno, jelikož má jako ústavní činitel z nařízení vlády výjimku. Samotnou potyčku rovněž vyšetřuje policie.
Ve svých dalších vyjádřeních přirovnal potenciální znevýhodňování osob neočkovaných proti covidu-19 ke stigmatizaci Židů žlutou hvězdou za časů nacismu, omezení vstupu neočkovaných do prostředků hromadné dopravy v Austrálii nazval „korporátním fašismem“, poplašnou zprávu vypustil tvrzením o plánování vražd lidí léčených ivermektinem
Sám sebe označuje za fanouška ruského prezidenta Vladimira Putina
Osobní život
Je ženatý, s manželkou žijí v Ostravě.