Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Luskoun je ohrožený druh savce. Jde o jediného příslušníka savců, který má na svém těle šupiny.

U nás se dostali luskouni do popředí zájmu ve chvíli, kdy Praha začala dojednávat sesterskou smlouvu s tchajwanskou metropolí Tchaj-pej. Luskoun by se mohl stát náhradou za pandu kterého mělo Praze přinést partnerství s Pekingem Čínské hlavní město bylo sesterským městem Prahy od roku 2016. V roce 2019 však došlo k předčasnému ukončení partnerství, neboť čínská strana nehodlala odstranit ze smlouvy pasáž, podle které pražský magistrát uznává ostrov Tchaj-wan jako součást Číny. Vidina pandy v pražské zoo padla spolu s vypovězením této smlouvy. Nyní má Praha slíbeného luskouna od tchajpejské zoologické zahrady.

Luskouni patří mezi nejbizarnější savce naší planety. Jejich přední končetiny jsou vybaveny velkými drápy, které slouží k dobývaní termitišť či mravenišť. Živí se totiž hmyzem. Anatomicky se sice podobají mravenečníkům, ale nijak příbuzní spolu nejsou. Od mravenečníků je lze odlišit celkem snadno. Namísto srsti mají luskouni tělo pokryto tvrdými šupinami, které připomínají brnění. A právě šupiny daly tomuto druhu jméno. České podstatné jméno „luska“ mělo dříve také význam „šupina“. Název tomuto savci dal přírodovědec Jan Svatopluk Presl. Je docela dobře možné, že se inspiroval v polštině, která má pro tohoto živočicha pojmenování łuskowiec.

Místo výskytu

Luskouni žijí v lesích, vyskytují se ve střední a jižní Africe a v jižní Asii. Tři asijské druhy žijí částečně na stromech a částečně na zemi. Naproti tomu některé africké druhy ze stromů vůbec neslézají.

Velmi ohrožený druh

Dle zjištění deníku The Telegraph jsou luskouni nejvíce pašovaní savci na planetě. Z odhadů vyplývá, že obchod s nimi představuje až pětinu černého trhu s divokým zvířaty. Z toho důvodu jsou luskouni ve volné přírodě velmi vzácní. Mezinárodní svaz na ochranu přírody uvádí, že mezi lety 2004 až 2014 bylo zabito přibližně milion luskounů.

Luskouni jsou terčem lovců především kvůli masu a jejich šupiny jsou využívány v tradiční asijské medicíně.

Luskouni jsou vzácní i co do výskytu v evropských zoo. Do roku 2019 na ně mohli návštěvníci narazit pouze v zoologické zahradě v německém Lipsku.