VÝROČÍ NAROZENÍ
Magdalena Dobromila Rettigová, dívčím jménem Artmannová, byla spisovatelka, dodnes známá především jako autorka Domácí kuchařky.
Narodila se 31. ledna 1785 ve Všeradicích (okres Beroun), zemřela 5. srpna 1845 v Litomyšli.
Odmala projevovala vysokou inteligenci a zájem o učení. Rodinný přítel Eugenikus Frank, vychovatel v rodině hraběte Kounice, ji vedl k četbě a katolické víře. Němčině byla vyučována matkou, která ji do školy poslala až v deseti letech.
Posléze se ozhodla věnovat zejména výchově a výuce dívek. Ve svých kurzech je učila hospodaření, vaření, domácím pracím a znalosti české literatury, mj. půjčováním národních knih. Angažovala se ale i jinak, vedla společenský salon nazývaný "kafíčkovou společností".
Pořádala literární sezení, na nichž se recitovaly národní básně. Stála u všech významných kulturních akcí v okolí a referovala o nich jako dopisovatelka časopisu Květy. Osobně se stýkala s řadou vůdčích osobností národa, např. Františkem Palackým (†1876), Josefem Jungmannem (†1847) nebo Pavlem Josefem Šafaříkem (†1861). S mnoha vlastenci udržovala čilou korespondenci.
Výhradním vydavatelem jejích děl, ale i přítelem, byl Jan Hostivít Pospíšil (†1868), královéhradecký knihtiskař a nakladatel.
Jako spisovatelka byla velmi plodná. Pod vlivem svého muže a přátel se odhodlala opustit němčinu a publikovat česky. Nejprve uveřejňovala drobné prozaické i veršované práce, postupně vydala několik knih povídek určených především dospívajícím dívkám. Byla výbornou vypravěčkou, můžeme ji pokládat za zakladatelku české červené knihovny. Z toho vyplývá, že její tvorba nikdy nedosahovala vysokých uměleckých kvalit.
Později se věnovala výhradně literatuře prakticky zaměřené. Největší význam má šířením národního vědomí a osvěty v ženském měšťanském prostředí především díky své Domácí kuchařce (poprvé vydané 1826 s podtitulem Pojednání a masitých a postních pokrmech pro dcerky České a Moravské), kterou nejenže rozšířila znalectví kuchyně a sbírku kuchařských receptů, ale přispěla i k rozšíření českého jazykave výše zmíněných kruzích.
Otec byl Němec, matka Josefa Kubíková české národnosti. Dětství neměla příliš šťastné, poznamenalo je jednak úmrtí tatínka Franze Artmanna (†1792), purkrabího na panství Všeradice u Hořovic, i sourozenců.
Po smrti poslední sestry se s matkou odstěhovala nejprve do Plzně, pak Prahy.
Do osmnácti žila v německojazyčném prostředí a neuměla česky. Díky seznámení se s českým buditelem a spisovatelem Janem Aloisem Sudipravem Rettigem (1774 až 1844) se z ní (po jejich sňatku 1808) stala vlastenecky orientovaná buditelka. Choť zastával jako právník funkci radního v několika městech zejména východních Čech. Proto s ním pobývala v Přelouči, Ústí nad Orlicí, Rychnově nad Kněžnou a posledních 11 let života v Litomyšli.
Rettig její schopnosti rychle rozpoznal a vůbec ji v nich neomezoval. Pro manželku měl porozumění jako málokterý muž té doby.
Měli dceru Jindřišku (1813 až 1854), operní sopranistku, a syna Josefa Ondřeje Liboslava (1821 až 1871), piaristického botanika a pedagoga.