Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Tradice Matějské pouti sahá až do roku 1595. Její sláva pramenila z toho, že byla nejen první jarní poutí v Praze, ale i v celé Evropě. Oslavovala svátek svatého Matěje, který připadal na 24. února.

Původně se zábavní část náboženské pouti konala u kostelíka poblíž Hanspaulky. Když se charakter pouti změnil ve světský, rozšířila se až na Vítězné náměstí, tzv. Kulaťák. V období první republiky ji navštěvovalo až čtvrt milionu lidí. Roku 1960 se konala na Letné, později i v Modřanech a na Břevnově. V roce 1963 se přesunula ke Stromovce do areálu Výstaviště a stala se z ní masová akce nebývalých rozměrů. V 90. letech minulého století se na Matějskou každoročně sjížděl skoro milion návštěvníků. Později jejich počet lehce poklesl a ustálil se na zhruba 700 000. Od druhé poloviny 60. let je organizátorem Matějské pouti Václav Kočka starší.

V roce 2019 se koná v termínu 23. 2. až 22. 4. Najdete tu více než stovku atrakcí z Čech, Holandska a dalších států Evropy. Nejstarší atrakcí je staročeská Lochneska, která pochází ze 30. let 20. století. V roce 2018 zmizela z Matějské legendární atrakce – horská dráha Cyklon, která podle pražských radních hyzdila prostor. Nahnuté to mělo i ruské kolo, které ale nakonec uhájilo pozici jednoho ze symbolů poutě. Otazník visel ale nad osudem celého podniku. Uvažovalo se i o přemístění a skončil celoroční provoz části atrakcí.

Už tradičně jeden den patří na nejznámější české pouti postiženým a dětem z dětských domovů a azylových domů. Vstup i doprovodný program mají v tento den zdarma. Od roku 2019 zkoušejí organizátoři obohatit program o farmářské trhy.