Česká sběratelka umění Meda Mládková se narodila 8. září 1919 v Zákupech v okrese Česká Lípa jako Marie Sokolová. Založila Nadaci Jana a Medy Mládkových a Museum Kampa. Jejím manželem byl ekonom Jan Viktor Mládek. Po roce 1948 žila v exilu, kontakty s tehdejší výtvarnou scénou však udržovala. Po sametové revoluci v roce 1989 se vrátila zpátky do rodného Československa. Zemřela ve věku 102 let. Podlehla zdravotním obtížím souvisejících s pokročilým věkem.
Životopis Medy Mládkové
Pocházla z rodiny sládka zámeckého pivovaru v Zákupech. Její rodina se později přestěhovala do Smiřic a Meda Sokolová chodila na královéhradecké klasické gymnázium. Původně chtěla studovat obchodní akademii a věnovat se své vášni, kterou byl tanec, její rodiče však byli proti. Vytoužené taneční kurzy mohla navštěvovat, až když se přestěhovala ke své tetě do Prahy. Školu završila v roce 1936 a o dva roky později pak obdržela diplom profesionální tanečnice.
Po druhé světové válce se rozhodla jít studovat Ženevy ve Švýcarsku. Původně chtěla studovat jazyky, ale nakonec se zapsala na obor ekonomické a politické vědy na Ženevské univerzitě. Podařilo se jí získat doktorát z ekonomie.
Léta v exilu
Po komunistickém puči v roce 1948 se rozhodla zůstat v exilu. Věnovala se redakční práci v politicky orientovaném časopisu československých exulantů Skutečnost. Časopis se nejenom vymezoval proti komunismu, ale také proti vyhnání sudetských Němců. Ve Švýcarsku však mohla kvůli časově omezenému vízu zůstat jen po omezenou dobu. Nakonec se rozhodla provdat za belgického šlechtice Remi Antoine Josepha de Mûelenaera. Jejich svatba se konala v roce 1949. Meda získala belgický pas, díky čemuž mohla snáze cestovat po Evropě.
V letech 1953 až 1954 dopomohla uprchnout několika členům své rodiny před komunistickou zlovůlí. Osudový pro ni byl rok 1955, kdy potkala ekonoma Jana Mládka. Poznala jej, když šla žádat o finanční příspěvek pro nakladatelství. Meda se rozhodla pro rozvod a krátce na to začala studovat výtvarné umění na pařížské L’École du Louvre při Sorbonně.
Roku 1960 byl Mládek povolán do centrály Mezinárodního měnového fondu ve Washingtonu. Meda se rozhodla odjet s ním a provdat se za něj. Ve Washingtonu pak studovala americkou literaturu a umění. Společně se svým manželem začala vytvářet sbírku umění, díky čemuž se dostala záhy do širšího povědomí. Přáteli Mládkových byli manželé Peroutkovi a Brzezinští, Henry Kissinger, George Soros i Madeleine Albright
Meda Mládková se podívala do Československa dříve než v roce 1989. V roce 1967 přijela a navštěvovala ateliéry a postupně nasávala zdejší výtvarnou scénu. Ještě v roce 1968 přijela do Československa, aby vybrala deset stipendistů z řad studentů humanitárních oborů. Pomáhala také s přípravou mezinárodní galerijní spolupráce. V plánu byla výstava moderního českého umění ve washingtonské Corcoran Gallery. Plány vzaly za své kvůli sovětské invazi v srpnu 1968.
V době normalizace vykupovala Meda díla našich umělců, kteří nesměli vystavovat. Některé z nich finančně podporovala.
O Medu se zajímala StB Státní bezpečnost na ni založila dva svazky. Jeden byl později skartován, druhý se však zachoval. Nese označení Múza a vede se něm hlášení je její možné spolupráci s CIA. Svazek byl uzavřen v roce 1978, když se nepodařilo zajistit žádné důkazy o této spolupráci. Přesto jí úřady v roce 1984 zakázaly další cesty do rodné vlasti.
Museum Kampa
Její manžel zemřel čtyři měsíce před sametovou revolucí. Meda se v roce 1989 vydala do Československa a spolupracovala s Občanským fórem. Zjišťovala, jak by bylo možné přesunout její sbírku do Československa. Od roku 1990 pak usilovala o získání vhodné budovy, která by sloužila jako stálá expozice její sbírky moderního středoevropského umění. Byl to běh na dlouhou trať, ale po mnoho letech se jí podařilo získat zchátralé Sovovy mlýny na pražské Kampě Po rekonstrukci bylo Museum Kampa otevřeno v roce 2001, nedlouho po této slavnostní chvíli postihla museum ničivá povodeň. Sbírkové předměty se však podařilo zachránit. Budova však poté musela projít novou rekonstrukcí a znovu byla otevřena v roce 2003.
Ocenění
- Meda Mládková je držitelkou celé řady ocenění:
- Medaile Za zásluhy II. stupně (1999)
- Artis Bohemiae Amicis, cena ministra kultury České republiky (2011)
- Národní řád za zásluhy – komandér (2012)
- Řád Zlaté lípy ministra obrany České republiky (2012)
- od roku 2015 nese jméno Medy Mládkové planetka č. 29 419
- Mecenáš české kultury, ocenění udělené ministrem kultury. (2016)