Virus MERS patří mezi koronaviry, je příbuzný viru SARS. Oproti SARS má vyšší míru úmrtnosti, ale na druhou stranu se pomaleji šíří. Poprvé byl zaznamenán v roce 2012.
Označní MERS má původ v anglickém Middle East Respiratory Syndrome. Jde o virové horečnaté akutní onemocnění, které bylo poprvé zaznamenáno v Saudské Arábie v roce 2012. Za epidemii MERS mohl přenos viru z velbloudů na člověku.
Symptomy MERS
Inkubační doba viru MERS bývá zpravidla 2 až 5 dní. Mezi symptomy patří horečka, dušnost, kašel. Dále pak nechutenství, nevolnost, průjmy, zvracení a bolesti břicha.
Virus způsobuje komplikované onemocnění plic. Kvůli dechové nedostatečnosti je nutná umělá plicní ventilace. Dochází k selhání ledvin či jiných důležitých orgánů. Mortalita (úmrtnost) se pohybuje kolem 34 %.
Neexistuje efektivní léčba, lékaři mohou pouze mírnit příznaky onemocnění.
Šíření nákazy
Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) bylo do června 2015 evidováno více než 1150 nakažených a 379 mrtvých. Jiné zdroje uvádějí vyšší čísla. Virus se šířil z Arabského poloostrova. K rozšíření nákazy došlo na jaře 2013. V Česku se objevilo podezření na MERS v polovině června 2015. Podezření se nepotvrdilo.
Koronaviry
Koronavirus je společné označení pro několik rodů virů. Jednotlivé druhy způsobují méně závažná, ale i závažnější onemocnění zvířat a lidí. Mohou být též příčinou smrtících chorob (SARS, MERS). Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.
Zpočátku byly zaznamenány jen případy, kdy virus způsobil nachlazení. Vše se změnilo v roce 2002, kdy se objevil koronavirus, který způsobil závažné dýchací onemocnění SARS Podobný případ byl MERS, který způsobuje závažná lidská onemocnění plic a ledvin.
Na začátku roku 2020 se v čínském městě Wu-chan začala šířit nová forma koronaviru, která dostala označení 2019-nCoV Během několika týdnů bylo na území pevninské Číny zaznamenáno více než 4500 případů nakažení novým koronavirem. Nemoc si vyžádala více než sto obětí. Čínské úřady rozhodly o uzavření milionových měst. Přesto byly zaznamenány desítky případů po celém světě.