Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2025 Výměna manželek Studna (seriál)

Michael Joseph Swango (narozený jako James Michael Swango) je americký lékař a sériový vrah.

Narodil se 21. října 1954 v Tacomě (Washington, USA).

Odhaduje se, že se v letech 1978 až 1997 podílel na šesti desítkách smrtelných otrav svých pacientů i kolegů v USA a Zimbabwe. Roku 2000 byl odsouzen ke třem po sobě jdoucím doživotním trestům bez možnosti podmínečného propuštění, trest si odpykává ve věznici ADX Florence v americkém Coloradu.

Kariéra

Na střední škole hrál v kapele na klarinet. Následně sloužil v námořní pěchotě (propuštěn 1976) a absolvoval lékařskou fakultu v Illinois (1983). Zde byla opakovaně pozorována jeho fascinace umírajícími pacienty. Měsíc před promocí byl obviněn z fingovaných lékařských prohlídek, ale nakonec mu bylo umožněno studium řádně ukončit.

1983 nastoupil chirurgickou stáž na Ohio State University Medical Center, po ní následoval studijní pobyt na neurochirurgii. Na ní sestry zaznamenaly, že zjevně zdraví pacienti začali záhadně umírat s alarmující frekvencí a to vždy během jeho přítomnosti na oddělení. Své postřehy oznámily nadřízeným, ale ti na ně nebrali zřetel. V červenci 1984 začal pracovat jako záchranář v Quincy.

Brzy si řada jeho spolupracovníků povšimla, že kdykoliv připravil kávu nebo přinesl jídlo, několik z nich po požití toho či onoho onemocnělo. V říjnu téhož roku byl zatčen policií poté, co u něj byl nalezen nalezen arsen a další jedy. V srpnu 1985 byl usvědčen z otravy kolegů v zaměstnání a odsouzen k pěti letům vězení. Propuštěn byl však již v srpnu 1987.

Následně pracoval jako laborant, přičemž několik jeho spolupracovníků opět vyhledalo lékařskou pomoc se stížnostmi na přetrvávající bolesti žaludku. V této době se setkal se zdravotní sestrou Kristin Lynn Kinney (†1993) do které se zamiloval.

Zaměstnán na výše uvedeném místě byl do roku 1991, kdy jej opustil s cílem najít si místo lékaře. V témže roce si legálně změnil jméno na Daniel J. Adams.

V červenci 1992 začal pracovat v jihodakotské univerzitní nemocnici na základě zfalšovaných dokumentů. Získal vynikající pověst, ale když se pokusil vstoupit do Americké lékařské asociace, provedla tato důkladnější prověrku jeho osoby a zjistila jeho odsouzení za otravu. Nakonec přiznal, že o této skutečnosti záměrně zamlčel. Tím se fakticky zařadil na černou listinu se znemožněním získat lékařské místo v jakékoli americké instituci.

V polovině roku 1994 se o něj v souvislosti s trestným činem padělání federální listiny začala zajímat i FBI.

V listopadu téhož roku se usadil v Zimbabwe a s pomocí padělaných dokumentů získal práci v jedné z tamních nemocnic. Jeho pacienti však opět začali záhadně umírat. V důsledku podezření byl suspendován, ale vzhledem k tomu, že nebyly provedeny pitvy zemřelých, k jeho obvinění nedošlo a on v této africké zemi nadále pobýval.

U jedné vdovy v Bulawayo si tedy pronajal pokoj. Dotyčné se následně po jednom jídle udělalo nevolno. Žena se poradila s místním lékařem, který nabyl podezření na otravu arsenem, a přesvědčil ji, aby poslala vzorky vlasů na forenzní analýzu do jihoafrické Pretorie, která jeho závěry potvrdila. S nimi následně seznámil policii, Interpol a FBI.

Swango proto přešel hranice do Zambie a následně Namibie, kde si zajistil dočasnou práci. V nepřítomnosti byl sice v Zimbabwe obviněn z otrav, ale to mu nezabránilo, aby v březnu 1997 požádal o zaměstnání, opět na základě podvržených dokumentů, v saúdskoarabské Královské nemocnici.

V červnu 1997 byl ovšem během mezipřistání na chicagském letišti (při cestě do Saúdské Arábie) zatčen. V březnu 1998 se přiznal k padělání federální listiny a v červenci téhož roku byl odsouzen na tři a půl roku vězení.

Vyšetřovatelé byli ovšem přesvědčení, že je rovněž sériovým vrahem. Zároveň však věděli, že toto dokázat nade vší pochybnost bude velmi komplikované + že mají omezené množství času ke shromáždění patřičných důkazů. Obávali se, že pokud by v pátrání neuspěli, Swango by po propuštění pravděpodobně zabíjel znovu. V rámci tohoto vyšetřování mj. exhumovali několik těl jeho bývalých pacientů a provedli jejich toxikologickou analýzu.

Nakonec na něj federální žalobce podal trestní oznámení obviňující ho ze tří vražd a jednoho napadení, k tomu se připojila podezření za nepravdivá prohlášení, poštovní podvody a spiknutí za účelem spáchání drátového podvodu. Zároveň ho zimbabwské úřady obvinily z otravy sedmi pacientů, z nichž pět zemřelo.

Při jednom z posledních výslechů mu agenti FBI oznámili, že v den jeho propuštění z amerického vězení bude vydán do Zimbabwe, v němž mu bude reálně hrozit trest smrti. Swango proto zahájil jednání o vzájemné dohodě na jehož konci bylo přijetí trestu doživotního vězení bez možnosti propuštění.

Byl obžalován 17. července 2000. Během procesu žalobci četli děsivé pasáže z jeho zápisníku popisující radost, kterou cítil během vlastních zločinů. 6. září uvedeného roku se ke všem skutkům přiznal a soudce jej odsoudil ke třem po sobě jdoucím doživotním trestům.

Osobní život

Narodil se jako prostřední ze tří dětí amerického důstojníka Johna Virgila Swanga (†1982) sloužícího mj. ve Vietnamu. Po návratu z Asie propadl depresím, stal se alkoholikem a se svou manželkou Muriel se rozvedl.

V letech 1989 až 1991 byl ženatý s Ritou Dumas.