Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Miroslav Ševčík je český ekonom a vysokoškolský učitel, v letech 2010 až 2018 (a opět od dubna 2022) děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické (VŠE) v Praze.

Narodil se 15. června 1958 v Gottwaldově (tehdejší Československo, dnes Zlín).

Kariéra

Základní školu a gymnázium navštěvoval v Otrokovicích, kde 1977 složil maturitní zkoušku. Následně maturoval i 1979 i v Praze, v oboru Zahraniční obchod na Střední ekonomické škole.

Absolvoval Národohospodářskou fakultu (1983 – titul Ing.), tamtéž získal 1993 titul kandidáta věd (v oboru Obecná ekonomická teorie) a 2010 docenturu (v oboru Hospodářská politika). 1989 byl na zahraničním studijním pobytu na Vídeňské univerzitě v Rakousku.

Od 1983 působí na VŠE, nejprve jako asistent (do 1986), poté jako odborný asistent. 1990 kandidoval na funkci rektora, byl ovšem poražen Věňkem Šilhánem (†2009), pod nímž následně vykonával funkci prorektora pro pedagogiku, výstavbu a přestavbu. Po 1991 se opět vrátil na Národohospodářskou fakultu ​(NHF), kde postupně působil na katedrách ekonomických teorií, hospodářské politiky a hospodářské a sociální politiky.

Na jaře 2010 (a pak 2014) byl zvolen jejím děkanem.

Za jeho působení v této funkci se v různých hodnoceních (např. Hospodářských novin nebo časopisu Týden) stala dlouhodobě nejúspěšnější ekonomickou fakultou v ČR.

Některými vyučujícími byl ovšem obviňován z likvidace svých oponentů a údajného neetického vystupování vůči studentům + akademikům. Tyto záležitosti projednával i Akademický senát VŠE. Sám veškerá údajná pochybení odmítá a považuje je za manipulativní kampaň.

2014 se podílel na zrušení soutěže Miss VŠE. Dle jeho soudu by tato poškodila dobré jméno univerzity.

20. dubna 2022 byl opětovně zvolen děkanem NHF, funkce se má ujmout 1. července. To však zbuzuje nevoli jak u některých odborníků, tak i studentů.

1984 vstoupil do Komunistické strany Československa. Miloš Zeman (1944) tvrdil, že na VŠE zkoušel marxismus-leninismus. Roku 2012 to Ševčík popřel v pořadu Hyde park stanice ČT24 a Zemana označil za lháře.

2013 získal ocenění Zlaté koruny Nejaktivnější akademik roku. V září 2018 mu byla udělena cena Institutu Václava Klause (z „polistopadových“ politiků si Ševčík nejvíce váží právě bývalého prezidenta Klause, 1941) jako významné osobnosti českého ekonomického vysokého školství za dlouhodobý rozvoj společenských věd, za prosazování myšlenek svobody, volného trhu, tradičních konzervativních hodnot a politické demokracie.

Na VŠE působil taktéž jako člen celoškolského akademického senátu (1997–2000) a předseda akademického senátu Národohospodářské fakulty (2003–2010).

Danielem Münichem (1965) byl kritizován za údajnou nedostatečnou vědeckou publikační činnost. V databázi alma mater má ovšem přibližně 300 záznamů, publikoval přes dvě desítky článků v recenzovaných časopisech a zhruba stovku v denním tisku. Je autorem (nebo spoluautorem) třiceti monografií a více než desítky vysokoškolských učebnic a skript.

Další aktivity

Působil také v Radě vysokých škol (RVŠ), kterou 1989 spoluzakládal a kde podporoval především vznik Studentské komory. 1991 se stal předsedou pracovní komise pro záležitosti studentů, která se zabývala jejich sociálním zajištěním (ve funkci byl do 1995). V RVŠ byl také v období 1991–1996 členem předsednictva.

1989 spoluzakládal Liberální institut, jehož byl ředitelem a předsedou správní rady. 2013 byl ze všech funkcí odvolán členskou schůzí z důvodu jeho zásadní selhání při řízení organizace. 2015 Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že jeho odvolání bylo platné. Nejvyšší soud ČR v květnu 2018 však tento rozsudek zrušil, v září 2019 Obvodní soud pro Prahu 1 uvedl, že jeho odvolání bylo neplatné.

Je ředitelem a předsedou organizačního výboru atletického mítinku Memoriál Josefa Odložila a předsedou disciplinární komise Českého atletického svazu.

Od ledna 1986 byl veden v seznamu u Zpravodajské správy Generálního štábu Československé lidové armády jako osoba, o kterou měla kontrarozvědka zájem. Z tohoto záznamu též vyplývá, že nikdy nepodepsal spolupráci se žádnou policejní složkou ani zpravodajskou správou.

V současnosti je skeptický v otázce udržení Eurozóny a Eura. Poukazuje na neblahé důsledky dotování Řecka. Evropskou unii obviňuje z přílišného socialismu a podléhání zájmové lobby. Věří, že korupci by omezila forma soutěžení o veřejné zakázky na internetu.

Kontroverze

2019 začal spolupracovat s hnutím Trikolóra Václava Klause mladšího (1969), stal se jejím garantem pro resort finance.

Opakovaně byl přistižen při nebezpečné jízdě. Kupříkladu v březnu 2014 neoprávněně použil modrý maják, aby mohl jet dálnicí D5 v protisměru odstavným pruhem. Ta totiž byla (vzhledem k hromadné nehodě) neprůjezdná. Toto počínání zdůvodnil snahou o záchranu spolujezdkyně, které se mělo udělat špatně a prý potřebovala urgentní převoz do nemocnice.

Osobní život

Věra Čáslavská (†2016) jej kritizovala za kampaň, kterou vedl proti jejímu synovi v souvislosti s úmrtím svého manžela Josefa Odložila (†1993), jehož synovcem byl. Jeho matka Miloslava Ševčíková (1935) byla totiž sestrou uvedeného atleta.

sestru Markétu Lačíkovou.

S manželkou Marií Ševčíkovoudceru Miroslavu a syna Michaela.