Mistrovství světa (MS) ve fotbale 2022 je 22. mistrovstvím pořádaným federací FIFA. Závěrečný turnaj, kam se mužské fotbalové národní týmy probojovaly z kvalifikace, probíhá v těchto dnech v Kataru.
Jde o první MS v kopané kategorie dospělých konající se v arabské zemi a zároveň první šampionát, který se hraje mimo tradiční termín mezi červnem a červencem, a to kvůli vysokým teplotám, které v této zemi panují v letních měsících. Akce se tak koná mezi 20. listopadem a 18. prosincem.
Volba této země byla kritizovaná i proto, že vybraný termín zasahuje do ligových soutěží téměř po celém světě, dalším důvodem byl také zdejší přístup k LGBT osobám a silnou diskriminaci žen.
O pořadatelství usilovaly rovněž USA (poraženy ve čtvrtém kole volby), Jižní Korea, Japonsko a Austrálie.
Kvalifikace
Vstoupilo do ní celkem 206 národních týmů, na závěrečný turnaj se jich probojovalo 31 (+ automaticky domácí). Česká republika v ní neuspěla.
Neúčast dvou týmů
28. února 2022 (po ruské invazi na Ukrajinu) po doporučení Mezinárodního olympijského výboru zrušila FIFA účast Ruska na turnaji. Bylo nahrazeno Polskem, které s ním mělo odehrát semifinále play-off. Ruský fotbalový svaz se proti rozhodnutí odvolal k Arbitrážnímu soudu pro sport ve švýcarském Lausanne, jeho žádost o zrušení zákazu však byla zamítnuta 18. března.
Po rozhodnutí, že se kvůli zpoždění kvalifikace způsobené pandemií covidu-19 budou všechny zápasy Jižní Koreje, Severní Koreje, Turkmenistánu, Libanonu a Srí Lanky hrát v Jižní Koreji, Severní Korea oznámila, že odstupuje od turnaje, což odůvodnila obavami z rozšiřování viru.
Stadiony
Původně Katar plánoval pro MS dvanáct stadionů. Ovšem poté, co byl v roce 2017 rozpočet na akci snížen o 40 % (odhadovaných 8 až 10 miliard amerických dolarů), došlo k poklesu jejich počtu na osm v pěti městech.
Hrací plán
Z osmi základních skupin po čtyřech týmech postoupí do vyřazovacích bojů (osmifinále) vždy první dva celky.
Finále je naplánováno na 18.12, zápas o 3. místo proběhne o den dříve.
Dřívější místa konání
2018 Rusko
2014 Brazílie
2010 Jihoafrická republika
2006 Německo
2002 Japonsko a Jižní Korea