Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Děj nostalgické tragikomedie Jana Svěráka Obecná škola se odehrává krátce po válce. Diváky zavede do chlapecké třídy jedné ze škol na předměstí Prahy chodí také desetiletý Eda Souček se svým kamarádem Tondou.

Obsazení: herci a postavy

Děj filmu

Děj filmu Obecná škola je zasazen do doby krátce po druhé světové válce. Diváky přivede do chlapecké třídy jedné ze škol na pražském předměstí, do které chodí také desetiletý Eda Souček a jeho kamarád Tonda. Jejich učitelkou je paní Maxová, která třídu nezvládá a nakonec naprosto rezignuje. Chlapci se spíše než o výuku zajímají o barvu jejích kalhotek. Maxová se nakonec zblázní a musí s učením skončit. Na její místo nastupuje nový učitel, který se jmenuje Igor Hnízdo.

Igor Hnízdo chodí ve vojenské uniformě a nosí u sebe opravdovou zbraň. Ve třídě zavede z hodiny na hodinu přísný režim. Pomáhá mu nejen poutavé vyprávění, ale také rákoska. Jeho pedagogické metody jsou sice účinné, to však nic nemění na tom, že se nad ním začínají stahovat mračna. Ne všichni věří jeho hrdinským historkám, navíc má velkou slabost pro opačné pohlaví. Zhrzená tramvajákova manželka, kterou Hnízdo opustí kvůli koketním studentkám, dvojčatům Fabiánovým, totiž napíše udání a učiteli hrozí trest za mravní delikt.

Eda se stejně jako ostatní postaví za svého oblíbeného učitele. Začíná si však současně uvědomovat, že tím pravým hrdinou pro něj ve skutečnosti není okázale hrdinský učitel, ale jeho puntičkářský tatínek Fanouš Souček, se svým nenápadným, všedním přesto však skutečným hrdinstvím.

Ocenění

Film Obecná škola byl v roce 1992 nominován na Oscara

Zajímavosti

Ve filmu hraje Rudolf Hrušínský i jeho syn Rudolf Hrušínský mladší-mladsi.

Realizace snímku byla schválena rok před listopadem 1989, natočen byl až po změně režimu.

Jan Tříska jako učitel Igor Hnízdo hraje ve filmu píseň Karla Tůmy z roky 1869 Hranice vzplála.

Předobrazem pro roli Igora Hnízda byl Václav Mejstřík.

Některé scény byly natočeny v domě, ve kterém Zdeněk Svěrák skutečně bydlel.

Velká část zimních scén byla natočena v letních měsících. Jako sníh se používala sůl a prášek, který bývá příměsí do fasád.

Články