Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Vakcíny proti covid-19 zabraňují vzniku onemocnění způsobeného novým koronavirem SARS-CoV-2. Fungují díky tomu, že vyvolávají imunitní odpověď proti tomuto viru. Právě vakcinace (očkování) je nejlepší způsob, jak zamezit šíření epidemie v celosvětovém měřítku.

Vývoj vakcíny a očkování proti koronaviru

Na vývoji účinné vakcíny proti koronaviru který způsobuje nemoc covid-19 usilovně pracují týmy vědců po celém světě.

Největší úspěch zaznamenala americká farmaceutická společnost Pfizer ve spolupráci s německou firmou BioNTech jejíž vakcína byla jako první na začátku prosince 2020 schválena k použití v několika zemích. Schválena byla v Kanadě, Bahrajnu, Saudské Arábii a v USA. Velká Británie začala očkovat své občany vakcínou Pfizer v úterý 8. prosince 2020. Pro EU schválila Evropská komise použití této vakcíny 21. prosince 2020.

Očkování v ČR, první dávku dostal Babiš a válečná veteránka Řepíková

V České republice je očkování dobrovolné a plně hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Očkování začalo poté, co byla schválena potřebná legislativa. V EU se o očkování rozhoduje centralizovaně, tj. pro všechny země EU najednou. Registraci pro použití vakcíny uděluje Evropská komise na základě odborného zhodnocení, které provádí Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA).

V polovině prosince 2020 měla EMA žádosti o registraci dvou vakcín, konkrétně od společností Pfizer a Moderna. Vakcínu Pfizer schválila EMA dne 21. prosince 2020, rozhodnutí následně posvětila Evropská komise.

Do České republiky dorazila vakcína 26. prosince 2020 večer, přičemž v první várce bylo 9750 dávek. S očkováním se v ČR začalo 27. prosince 2020. První várka vakcín byla rozdělena do čtyř nemocnic v Praze a dvou v Brně. V první vlně byli očkováni zdravotníci a hospitalizovaní senioři.

Jako první byl očkován premiér Andrej Babiš a válečná veteránka Emílie Řepíková (*1925). V pražské motolské nemocnici byl zároveň očkován například i známý chirurg Pavel Pavko. V Brně si nechal ten samý den aplikovat vakcínu ministr zdravotnictví Jan Blatný

Do 16. února 2021 vykázalo Ministerstvo zdravotnictví ČR celkem 466 578 očkování. 173 269 lidí bylo do té doby naočkováno dvěma dávkami. Ve většině případů (95,35 % případů) byla použita vakcína Pfizer/BioNTec.

Registrace na očkování

Registrace na očkování proti covidu-19 občany starší 80 let byla spuštěna v pátek 15. ledna v 08:00. Senioři se mohou registrovat přes weby crs.uzis.cz nebo registrace.mzcr.cz a telefonní linku 1221.

Od pondělí 18. ledna se mohou registrovat také zdravotníci. Všichni obyvatelé ČR (kromě dětí). Registrace ostatních zájemců o očkování byla prozatím odložena na neurčito.

Vakcína proti Covidu od firmy Moderna

Dne 6. ledna 2021 schválila Evropská komise vakcínu Moderny V ČR by měla být dostupná koncem ledna. Potřebné objednávky už byly v dostatečném množství s předstihem učiněny. Celkem bylo objednáno 1,9 milionu dávek této vakcíny, přičemž první dodávka měla do ČR původně dorazit 22. ledna. Termín se několikrát posouval, nakonec je vakcína v ČR očekávána v úterý 12. ledna 2021, kdy má dorazit prvních 8000 dávek.

Vakcíny od společnosti Astra-Zeneca

6. února 2021 dorazila do České republiky první dodávka vakcín od společnosti Astra-Zeneca, kterou jen pár dní předtím schválila Evropská komise. Česko objednalo od firmy AstraZeneca tři miliony dávek vakcíny. Díky jednoduššímu skladování má být tato vakcína určena také k očkování praktickými lékaři. Podává se ve dvou dávkách. Přičemž se očkuje do horní části paže. Mezi dávkami je doporučený časový odstup 4 až 12 týdnů.

Kdo bude očkován proti Covidu

Registrovaná vakcína může být distribuována, vše však závisí na kapacitách výroby farmaceutických společností. Dále je důležitá vakcinační strategie, která stanovuje, které skupiny obyvatelstva mají být očkovány přednostně. V první vlně mají být naočkováni senioři, zdravotníci a chronicky nemocní pacienti.

ČR má závazné objednávky pro cca 5,5 milionu obyvatel a počítá se s dalším navýšením objednávek. Vakcín by mělo dostatek pro všechny obyvatele ČR. Ne všichni se však budou moci nechat naočkovat. Vakcíny jsou totiž vyvíjeny pro dospělé. Pro děti a těhotné ženy vhodné nebudou. Alespoň zpočátku. O kolektivní imunitě bude moci být řeč v době, kdy bude proočkováno 65 až 70 % populace.

Od 15. ledna 2021 se mohou na očkování proti covidu-19 registrovat lidé nad 80 let. Registrace k očkování občanů mladších 80 let se odsouvá z důvodu snížení dodávek vakcín.

Od 1. března se budou moci k očkování proti covidu-19 hlásit přes rezervační systém na webu lidé starší 70 let

Onemocnění covid-19

Koronavirus který dostal označení 2019-nCoV, vědci zaznamenali v Číně na začátku roku 2020. Šířit se začal v závěru roku 2019. Jde o sedmý typ z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Pro onemocnění tímto koronavirem byl zvolen název covid-19 (z anglického Coronavirus disease 2019).

Ze začátku epidemie byla většina nakažených i mrtvých evidována na území pevninské Číny, kde se však situace postupně uklidňuje. Postupně se pak epicentrum nákazy přesunulo do Evropy, konkrétně do Itálie. Infekce byla postupně zaznamenána ve většině zemí světa.

Covid-19 může způsobit závažné onemocnění s možnými doposud neznámými dlouhodobými následky nebo i úmrtí u osob jakéhokoliv věku. Nejvíce ohroženými skupinami jsou senioři a chronicky nemocní pacienti.