Paul Leonard Newman byl americký herec, režisér, automobilový závodník, majitel týmu Newman/Haas Racing, filantrop a spoluzakladatel společnosti Newman's Own, jejíž kompletní výdělek je věnován na charitu.
Narodil se 26. ledna 1925 v Shaker Heights (Ohio, USA), zemřel 26. září 2008 ve Westportu (Connecticut, USA).
Byl známý pro své pronikavě modré oči, sympatickou povahu (jak ve filmech, tak osobním životě) a také svůj pohledný zevnějšek, díky němuž je považován za jeden ze sexuálních symbolů 60. let 20. století.
Byl oceněný mnoha prestižními cenami, například Oscarem (1x), Zlatým glóbem (2x), BAFTA nebo Emmy. Do češtiny jej daboval Luděk Munzar (†2019).
Nejznámější filmy a seriály
Kariéra
S herectvím začínal již v dětství. Jeho první dochovaný divadelní výstup se konal v sedmi letech na školním představení o Robinu Hoodovi. V deseti letech již vystupoval v jednom z clevelandských divadel. 1943 odmaturoval na střední škole a krátce navštěvoval univerzitu.
Během druhé světové války sloužil v americkém námořnictvu jako střelec a radista torpédového bombardéru v Pacifiku. Původně byl zařazen do programu pro piloty, ten však musel kvůli barvosleposti opustit. Jeho letecká jednotka byla umístěna na letadlovou loď USS Bunker Hill, avšak pilot jeho letadla dostal ušní infekci, proto byla posádka tohoto letounu (včetně Newmana) vyřazena a neúčastnila se bitvy o Okinawu, kterou nikdo z posádek letky nepřežil.
Počátkem padesátých let začal hrát na Brodwayi. Krátce poté se začal přesunovat do televize, kde se například objevil v jednom z prvních sci-fi seriálů Tales of Tomorrow. Svou první hlavní roli získal 1954 v historickém velkofilmu Stříbrný kalich, který se stal ve své době hitem, ovšem on sám jej později označil za propadák.
Osobní život
Jeho otec Arthur Samuel Neumann (†1950) byl Žid, syn imigrantů z Maďarska a Polska, matka Terézia Fecková (†1982) pak Slovenka, rodačka z vesnice Ptičie nedaleko Humenného. On sám jako dospělý netíhnul k žádné víře, avšak označoval se za Žida. Měl ještě staršího bratra Arthura (†2020), který byl filmový manažer a rovněž herec.
1949 se oženil s Jackie Witte, a to především z důvodu jejího těhotenství. 1951 se přestěhovali do New Yorku. Měli jednoho syna a dvě dcery. Manželství to však bylo nešťastné.
1957 se opětovně setkal s herečkou Joanne Woodward (1930). Během natáčení se do sebe zamilovali a on se kvůli ní rozvedl. Měli tři dcery a jejich manželství bylo víceméně šťastné, přesto bylo postiženo mnohými spekulacemi, že Newman míval románky s různými herečkami během natáčení, ač byl znám svou věrností.
Pravděpodobně největší ranou v jeho životě byla předčasná smrt nejstaršího potomka a zároveň jediného syna, Scotta. Snažil se mu vynahradit rozvodem zmařené dětství, ale výsledky nebyly viditelné a on se od raného mládí potýkal s drogami i policii. Zemřel 1978 v pouhých dvaceti osmi letech na předávkování drogami. Newman se po jeho smrti na čas odstěhoval od manželky a založil Centrum Scotta Newmana pomáhající drogově závislým.
Léta byl silným kuřákem, s touto neřestí přestal 1986. Byl mu diagnostikován karcinom plic, veřejnost se však tuto zprávu dozvěděla až přibližně dva měsíce před smrtí. Jeho tělo bylo po soukromém pohřbu zpopelněno.
Mimofilmové aktivity
Jak již bylo zmíněno, od mladého věku působil jako profesionální automobilový závodník, což byl jeho největší koníček. 1979 se dokonce umístil na druhém místě závodu 24 hodin Le Mans. Dále založil vlastní závodní tým a soutěží se jako fanoušek i mentor účastnil až do pozdního věku. Např. 2003 dal dokonce závodům přednost před oscarovým galavečerem.
O jeho životě coby závodníka byl roku 2015 natočen dokumentární film Winning: TheRacing Life of Paul Newman.
Charitativní činnost
Mimo to, že se podílel na založení zmiňované společnosti Newman's Own, vyrábějící dresinky a omáčky, a jejíž kompletní výdělek putuje na charitu + chudé a nemohoucí osoby, daroval ze svého jmění na tyto účely desítky milionů dolarů.