Žebříček
Pavel Tykač je český podnikatel a investor s dlouhodobými zkušenostmi v sektoru energetiky.
Narodil se 15. května 1964 ve středočeských Čelákovicích.
Časopis Forbes jej 2023 zařadil na čtvrté místo v žebříčku nejbohatších Čechů, jeho majetek odhadl na 173 miliard korun.
V prosinci 2023 se stal majitelem fotbalového klubu SK Slavia Praha.
Vystudoval pražské České vysoké učení technické, kde 1987 získal inženýrský titul.
Po absolvování základní vojenské služby pracoval jako technik v čelákovické Továrně obráběcích strojů.
Své aktivity zahájil po listopadu 1989 prodejem výpočetní techniky. Na začátku 90. let založil s dalšími partnery společnost Vikomt, které se podařilo výrazně prosadit, stala se totiž jednou ze tří největších na trhu. Následně svůj podíl v ní prodal a získané peníze použil k nákupu (tehdy malé) královéhradecké Regiobanky (dnešní Hypoteční banka), kterou následně velmi výhodně prodal (již neexistující) Investiční a poštovní bance.
1995 se účastnil vzniku volného společenství investorů kolem (rovněž již neexistujícího) Motoinvestu, díky čemuž získal podíly v četných bankách. V létě 1996 nakoupil akcie České spořitelny a požádal stát + další akcionáře, aby mu umožnili mít svého zástupce v jejích statutárních orgánech.
Jednou z mediálně sledovaných kauz, s níž byl spojován, byly C.S. Fondy. Z těch bylo 1997 podvodně vyvedeno 1,236 miliard korun a při krachu této skupiny, ovládané právě Motoinvestem, přišlo o jmění několik tisíc investorů.
Na konci devadesátých let se ocitl pod tvrdou palbou jak medií, tak vyšetřovacích orgánů. Proto se rozhodl všechny své kontroverzní aktivity ve finančním odvětví ukončit a postupně všechny své firmy prodal, případně je rozpustil.
Na přelomu tisíciletí, po času stráveném v ústraní, se vrátil do světa velkého byznysu. Obchody s akciemi, jmenovitě elektrárenského ČEZu + společnosti Telefónica, a následné spekulace týkající se pohybu měn, se staly největšími zdroji jeho současného majetku.
2002 investoval prostřednictvím firmy EC Group od České konsolidační agentury do nákupu pohledávek ve výši 38 miliard korun.
2006 vstoupil na pole energetiky. V květnu uvedeného roku koupil prostřednictvím kyperské firmy Indoverse Investment Limited menšinový podíl v těžařské hnědouhelné společnosti Mostecká uhelná, kterou přejmenoval na Czech Coal.
2010 se stal jejím jediným majitelem. 2013 koupil Elektrárnu Chvaletice a vytvořil subjekt na tuzemském energetickém trhu rebrandingem se zmíněným Czech Coal na Sev.en, jehož je rovněž jediným majitelem
2020 s ním zahájil expanzi do zámoří. V květnu uvedeného roku skupina Sev.en koupila sedmnáctiprocentní podíl ve společnosti Corsa Coal se sídlem v Pensylvánii specializující se na těžbu metalurgického uhlí pro výrobu železa a oceli.
Se svou druhou manželkou (viz níže) se významně angažuje v charitativních projektech. 2018 mj. přispěli univerzitě v Oxfordu 1,2 milionem liber.
2012 společně založili i obecně prospěšnou společnost Women for women pomáhající samoživitelkám, které se ocitly v tíživé životní situaci a nedokážou ji řešit vlastními silami.
Finančně podporoval strany všech směrů, respektive jim zajišťoval štědré poskytování půjček prostřednictvím bank, které sám ovládal. 1995 se tak postaral o úvěr ve výši 15 milionů korun pro KDU-ČSL.
1998 financoval naproti tomu ČSSD poskytnutím půjčky ve výši 19 milionů korun. Když byla po volbách ustavena vláda sociální demokracie, zastával post oficiálního poradce tehdejšího ministra financí Ivo Svobody (†2017), který byl 1999 obžalován z podvodu a následně (jako první ministr novodobých dějin České republiky) odsouzen k pěti letům odnětí svobody.
V mládí hrál závodně stolní tenis, dnes se rekreačně věnuje tenisu a badmintonu.
Je podruhé ženatý. Jeho první choť Daniela Kuchtová (1961) je známá především díky svému spojení se sektou Avenna a nedokončeným projektem jejího školícího centra na okraji Křivoklátska (tzv. Maják Ptyč). Ten skončil soudním sporem o navrácení několika desítek milionů korun, které sektě poskytla. Causa byla nicméně z její strany ukončena s ohledem na snahu o zachování vlastního soukromí.
Druhá manželka Ivana Tykač, rozená Nováková (1967), se zabývá se stavebním + realitním byznysem. Mají dohromady osm dětí, on z prvního manželství dvě, ona z předchozích čtyři, spolu pak dvě. To druhé porodila 2013.
Celá početná rodina žije střídavě v Praze a Švýcarsku.