Ponorka Titan byla provozovaná společností OceanGate. ztratila 18. června 2023 v mezinárodních vodách severního Atlantského oceánu u pobřeží kanadského ostrova Newfoundland, kolem 21:13 místního času (v pondělí 2:13 středoevropského letního), 105 minut poté, co se vydala pod hladinu.
Stroj s pěti lidmi na palubě (tři platící + jeden kapitán a odborník) byl na turistické výpravě k vraku Titanicu, který se nachází v hloubce 3 800 m.
Tato atrakce podle britského bulvárního deníku Mirror vyšla na 250 tisíc liber (asi 5,4 milionu Kč) na osobu a trvala deset dní.
Plavidlo bylo dlouhé 6,7 m, mělo hmotnost 10 432 kg a bylo vyrobeno z uhlíkových vláken a titanu.
Disponovalo podporou života pro výše uvedené množství posádky po dobu 96 hodin.
Ponorka měla sedm záložních systémů, které sloužily k jeho návratu na hladinu v případě nouze. Některé byly navrženy tak, aby fungovaly, i kdyby byla celá osádka v bezvědomí, např. pytle s pískem držely háky, které se po určitém počtu hodin ve vodě rozpustí. Pytle by se tak uvolnily a ponorka by vyplavila na hladinu.
Pátrání po ní prováděl mezinárodní tým, jehož součástí byla pobřežní stráž a námořnictvo USA + kanadská pobřežní stráž a ozbrojené síly.
Ztracená ponorka měla velké bezpečnostní nedostatky. Majitel společnosti místo nápravy vyrazil experta, který na ně upozornil.
Nález trosek
Posádka
- Shahzada Dawood (1975), britsko-pákistánský obchodník
- Suleman Dawood (20003), jeho nevlastní syn
- Hamish Harding (1964), britský podnikatel, miliardář, letec a vesmírný turista
- Paul-Henri Nargeolet (1946), bývalý velitel francouzského námořnictva, potápěč, pilot ponorek, člen Francouzského institutu pro výzkum a využití moře
- Stockton Rush (1961), generální ředitel a zakladatel společnosti OceanGate