Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Praha je hlavní, a současně největší, město České republiky (rozloha 496 km²), zároveň 14. největší Evropské unie (EU). Leží mírně na sever od středu Čech na řece Vltavě, uvnitř Středočeského kraje, jehož je správním centrem, ale ne jeho součástí, jelikož je dle zákona samostatným samosprávným celkem.

Oficiální název (hlavní město Praha) má od 1920, předtím (od sjednocení pražských měst 1784) zněl královské hlavní město Praha.

K roku 2021 v ní žilo 1 335 084 obyvatel, s hustotou 2 691,7 obyv./km². Její poštovní směrovací čísla se pohybují od 100 00 do 199 00. K roku 2020 měla 7 767 ulic a 108 146 domů.

Dělí se na 10 obvodů, 22 správních obvodů, 57 městských částí, 112 částí obce, stejný počet katastrálních území a 948 základních sídelních jednotek.

V její čele stojí primátor, ke květbu 2022 jím byl Zdeněk Hřib (1981) z Pirátské strany.

Sídlí zde prezident republiky, parlament, vláda, ústřední státní orgány a jeden ze dvou vrchních soudů. Mimoto je sídlem řady dalších úřadů, jak ústředních, tak i územních samosprávných celků; nachází se zde též ústředí většiny politických stran, hnutí a iniciativ, centrály téměř všech církví, náboženských i dalších sdružení s celorepublikovou působností registrovaných v ČR.

Historie

Do dnešní podoby se vyvíjela jedenáct století. Coby historická metropole byla hlavním městem Českého knížectví, Českého království a sídelním městem císařů Svaté říše římské. Město hrálo roli v české a protestantské reformaci, ve třicetileté válce v dějinách 20. století jako hlavní město Československa, a to jak během obou světových válek, tak v poválečné komunistické éře.

Poprvé její název zaznamenal kupec Ibráhím ibn Jákúb ve své cestopise v 60. letech 10. století v podobě obvykle přepisované jako Frága.

Jeho dvození od slova práh se vyskytuje už v nejstarším výkladu, pověsti kronikáře Kosmy (†1125), v níž věštkyně kněžna Libuše přikazuje založení města na místě, kde uprostřed lesa muž tesá práh. Reálnější je teorie odvozující název od skalnatých říčních prahů na Vltavě.

Jsou s ní spojovány přívlastky Praga Caput Regni (latinsky Praha hlava království), Praga Caput Rei publicae (Praha hlava republiky), Praha matka měst ​a Praha stověžatá.

Je s ní spojeno velké množství osobností, k nimž patří mj. císařové Karel IV. (†1348, velkoryse ji rozšířil) a Rudolf II. (†1612): oba z ní vytvořili centrum římské říše. Z oblasti kultury například rabín Löw (†1609, tvůrce legendárního Golema) a spisovatel Franz Kafka (†1924).

Geografie

Nejnižším bodem je hladina Vltavy u Suchdola (177 m. n. m.), nejvyšším pak nevýrazný vrch Teleček mezi Sobínem a Chrášťany (399 m. n. m. ). V centru je výrazný kopec Petřín (327 m nm) se stejnojmennou rozhlednou z roku 1891.

Ekonomika

Je vysoce vyspělým a bohatým regionem s vysokou životní úrovní, přičemž tímto vyniká nejen nad české, ale i evropské standardy. 2019 z indexu kvality života vyplynulo, že má druhou nejlepší kvalitu života v Česku. Podle statistiky Eurostatu je devátým nejbohatším regionem v Evropě. HDP na obyvatele v ní dosahuje 171 % průměru celé EU (HDP na obyvatele ČR dosahuje pouze 80 %).

Průměrná hrubá měsíční mzda v roce 2021 zde dosahovala 48 130 Kč.

Sídlí v ní řada významných firem, např. Seznam.cz, národní pobočka Googlu, Český rozhlas, celostátní televizní stanice atd.

Životní prostředí

Podobně jako jiná města je sužována zhoršenou kvalitou ovzduší a často se zde tvoří smog. Hlavní podíl na znečištění má spad, dále pak také zvýšená koncentrace oxidů dusíku, v letních měsících také přízemního ozónu. Největší koncentrace škodlivin byla naměřena ve čtvrtích u průmyslových podniků a především ve stopě hlavních silničních tahů.

Od 1974 je v provozu místní metro mající tři linky, 2022 začala být budována čtvrtá.

Kultura

Celkem v ní sídlí 12 univerzit (vysokých škol univerzitního typu), z nichž Karlova je nejstarší ve střední Evropě (založena 1348). Z dalších lze uvést České vysoké učení technické, VŠ ekonomickou, AMU, AVU, VŠ uměleckoprůmyslovou atd.

Je také všeobecně považováno za jedno z nejkrásnějších měst Evropy. Její historické centrum s jedinečným panoramatem Pražského hradu, největšího hradního komplexu na světě, je od roku 1992 památkovou rezervací UNESCO.

Právě historické jádro a mnohé různorodé památky přilákají ročně miliony turistů z celého světa. 2017 ji navštívilo 8,5 milionu turistů (nejvíce z Německa, USA a Velké Británie), byla tak pátým nejnavštěvovanějším městem Evropy, po Londýně, Paříži, Istanbulu a Římu.

Je domovem řady slavných atrakcí, z nichž mnohé přežily zničující období 20. století. Mezi hlavní patří zmíněný Pražský hrad, Karlův most, Staroměstské náměstí s orlojem, Josefov se židovskými památkami, Zoo, Vyšehrad, Strahovský klášter, Klementinum, Valdštejnský palác (sídlo Senátu), Národní divadlo, Národní muzeum, Klementinum, Rudolfinum atd.

Jde o Evropské hlavní město kultury 2000, působí zde desítky muzeí, galerií, divadel, kin a nejrůznějších kulturních institucí. Národní galerie spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Ve stálé expozici Veletržního paláce jsou díla světových umělců jako např. Alfonse Muchy (†1939), Pabla Picassa (†1973), Clauda Moneta (†1926) nebo Vincenta Van Gogha (†1890).

Národnosti

V minulosti v Praze žilo heterogenní obyvatelstvo, vedle Čechů Němci a Židé, ve středověku a raném novověku také Italové.

Podle Sčítání lidu, domů a bytů 2011 nejvíce deklarovalo národnost českou, moravskou a slezskou. Z cizinců dominovali Slováci, Ukrajinci a Vietnamci.

Sport

Je sídlem AC Sparta, SK Slavia, Bohemians 1905 (1. česká fotbalová liga), FK Dukla a FK Viktoria Žižkov (2. česká fotbalová liga). Dále pak hokejových družstev HC Sparta (Extraliga), HC Slavia (Chance liga, první hokejová), HC Kobra a HC Letci Letňany (2. hokejová liga). Uvedené soutěže byly aktuální ke květnu 2022.

Nacházíte se v ní Strahovský stadion, největší na světě, dříve využíván ke Spartakiádám, dnes už jen jako výcvikové centrum fotbalové Sparty. Největší česká multifunkční hala je O2 arena. Moderní Sinobo Stadium ve Vršovicích je největší fotbalový stadion v ČR a sídlo Slavie.

Stadion Letná je domovským hřištěm Sparty. Nejvýznamnější tenisový areál Štvanice patří Českému tenisovému svazu, kurty pak druhému nejstaršímu českému tenisovému klubu I. ČLTK.

Ke každoročním sportovním událostem také patří Pražský mezinárodní maraton, Memoriál Josefa Odložila (atletický mítink), Mystic Sk8 cup (světový skateboardový pohár) nebo Frisbeer Cup (mezinárodní frisbee turnaj).

Partnerská města

Jsou jimi německá sídla Berlín, Hamburk, Norimberk a Frankfurt nad Mohanem, belgický Brusel, americké Chicago a Phoenix, japonské Kjóto ​nebo tchaj-wanská Tchaj-pej.

Články