Přelet nad kukaččím hnízdem (v originále One Flew Over the Cuckoo's Nest) je americký film natočený podle románové předlohy spisovatele Kena Keseyho Vyhoďme ho z kola ven
Získal řadu mezinárodních ocenění v mnoha kategoriích - Oscary Zlaté glóbusy i ceny BAFTA
- Premiéra: 19. listopadu 1975
- Režie: Miloš Forman
- Scénář: Lawrence Hauben a Bo Goldman
Obsazení: herci a postavy
Děj filmu Přelet nad kukaččím hnízdem
Do psychiatrické léčebny přichází profesionální karetní hráč Randall Patrick McMurphy, který má soudem nařízenou léčbu. Hraje pomateného, aby se vyhnul vězeňskému trestu za sexuální zneužití a násilné přepadení.
Jeho představa pokojného života v ústavu je však od začátku konfrontovaná s praktikami despotické vrchní sestry Mildred Ratchedové, která (v součinnosti s vedoucím lékařem) svému oddělení vládne pevnou rukou.
Randall chce ostatní apatické pacienty probudit k životu, kterého si on sám dosud užíval plnými doušky.
Když mezi nimi zorganizuje hlasování ohledně sledování televizního přenosu baseballového zápasu, vrchní sestra vymyslí výmluvu, jak této akci zabránit. McMurphy se nevzdává, sedne si před televizi a nahlas komentuje fiktivní zápas, jako by se vysílal.
Jindy se s pomocí hluchoněmého indiánského obra Bromdena (oslovovaného Náčelník) dostane za plot areálu, sedne za volant autobusu a vezme své kamarády na loď, aby si zarybařili. Též připraví basketbalové utkání proti dozorcům, do něhož se dobrovolně zapojí většina pacientů.
Když posléze napadne dozorce z důvodu ochrany přítele, přidává se k němu i Náčelník. Při této akci zjistí, že tento hluchoněmost jen předstírá. Proto společně naplánují, bohužel neúspěšný, útěk. Po dopadení musí všichni zúčastnění absolvovat (jako součást trestu) elektrošoky.
Následně McMurphy uplatí jednoho z dozorců, díky čemuž je v léčebně zorganizován mejdan a na noc přivedena dámská společnost. Plánovaný úprk se však (díky množství zkonzumovaného množství alkoholu) nepodaří realizovat. Dozorci s Ratchedovou tak ráno naleznou všechny pacienty opilé.
Poté, co je zjištěna absence jednoho z chovanců (posléze je nalezen v jedné z místností v objetí neznámé dívky), mu vrchní sestra vyhrožuje, že vše oznámí jeho matce. Labilní koktavý Billy se této zprávy vyděsí natolik, že si následně podřízne hrdlo. Když to vidí McMurphy, začne ji škrtit. Scéna je zakončena tím, že jej jeden z dozorců udeří zezadu do hlavy.
McMurphy na čas zmizí. Je mu provede lobotomie mozku (s cílem zbavit jej temperamentu). Zřízenci ústavu ho následně, k velké radosti Náčelníka, dovezou zpět na oddělení. Poté, co spatří osobu bezvládně ležící na posteli v podobě apaticky přežívající trosky, raději ji udusí polštářem. Následně v koupelně prohodí zadrátovaným oknem zde se nacházející těleso a octne se konečně na svobodě.
Zajímavosti
Původně měl roli McMurphyho ztvárnit James Caan Marlon Brando nebo Gene Hackman
Snímek se natáčel v psychiatrickém zařízení State Hospital v Salemu (ve státě Oregon tedy stejném místě uvedeném i v románu.
Název filmu je převzat z jedné americké říkanky pro děti. Do češtiny by se dala volně přeložit jako: „Ať je to ten nebo ten, vyhoďme ho z kola ven.“
Jde o oblíbený snímek bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy nebo herce Brada Pitta
Malá vlajka USA umístěná na lůžku pacienta během prvních minut filmu, má pouze 48 hvězd. Je z roku 1957, aktuální obsahuje hvězd 50.
Špičkový chirurg prof. Beneš uvedl, že snímek měl takový dopad, že byly zrušeny destruktivní mozkové operace a razantně sníženy terapie elektrošoky.
Na filmu měl jako kameraman pracovat i Miroslav Ondříček ale kvůli jeho dřívějšímu návratu do ČSS (a následné nemožnosti vycestovat) z tohoto plánu nakonec sešlo.
Roli Martiniho měl původně hrát prvorepublikový komik Jára Kohout v té době působící v USA . Nedostal však povolení od Rádia Svobodná Evropa svého tehdejšího zaměstnavatele.