Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Protesty v USA, které se následně přelily i do dalších zemí, vyvolal videozáznam násilné smrti Afroameričana George Floyda. Protesty odstartovaly v americkém městě Minneapolis, poklidné demonstrace přerostly postupně v rabování a za protestujícími zůstávaly hořící auta, obchody i policejní stanice. Protestující upozorňují na policejní brutalitu a požadují oslabení policie, někteří dokonce hovoří i o jejím úplném zrušení

Floyd zemřel 25. května 2020 v americkém Minneapolis během policejního zásahu, když mu policista Derek Chauvin klečel při zatýkání více než 8 minut na krku. Příčinou smrti byla podle oficiální pitvy kombinace policejního zákroku, zdravotních problémů a omamné látky. Zasahující policista byl nakonec obviněn z vraždy třetího stupně. Zveřejněné video rozpoutalo nepokoje v Minneapolis a následně i v desítkách dalších amerických měst. Demonstrující připomínali podobné případy policejní brutality z minulosti.

Trump zvažoval nasazení armády

Protesty ve městě Minneapolis byly nejprve poklidné, postupně se však začaly přiostřovat. Objevily se skupiny demonstrujících, které začaly rabovat obchody, zapalovat policejní stanice i auta Demonstranti například zapálili minneapolskou policejní stanici třetího okrsku i okolní podniky. Rabování doprovázala hesla typu "No justice, no peace!" a podobně.

V Minneapolis byl vyhlášen noční zákaz vycházení, protestující však ulice neopustili. Pokračující rabovaní přimělo k vážným úvahám o nasazení armády. Donald Trump však nakonec usoudil, že nasazení vojska nebude třeba

Prezident Trump se po několika protestech u Bílého domu musel schovat do bunkru a byl hlídán ochrankou a policií

Zatčený reportér

Během protestů byl v Minneapolis také zatčen reportér CNN Omar Jimenez, který zrovna v živém vstupu informoval o situaci ve městě. Později byl propuštěn a guvernér státu Minnesota Tim Walz se mu omluvil. V USA bylo ve spojitosti s protesty postupně zatčeno přes 4000 lidí.

Protesty se postupně rozšířily na celé území USA. Demonstrace se přelily například do Chicaga, Los Angeles, Denveru, Oaklandu, Memphisu, New Yorku a Detroitu. Zhruba po týdnu se protestovalo i za hranicemi USA. Demonstrovalo se v Kanadě, Japonsko, na Novém Zélandu. A také v České republice, kde se protestující proti policejnímu násilí sešli v Praze.

Snahy ozbrojených složek o potlačení demonstrací jen ještě více čeří hladiny. Dochází k potyčkám a jsou zranění. Například v Houstonu jeden ze strážníků na koni srazil mladou ženu k zemi V Buffalu pak strčil jeden z policistů do přihlížejícího seniora takovou silou, že spadl na zem a tvrdě se udeřil do hlavy

Hnutí Black Lives Matter

Demonstranti protestují pod hlavičkou hnutí Black Lives Matter. Toto hnutí se snaží bojovat proti policejní brutalitě a systematickému rasismu.

Články