Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Radovan Krejčíř je český podnikatel, mafián a zločinec, známý svým útěkem policii. Od roku 2015 si v Jihoafrické republice odpykává 35letý trest odnětí svobody za různé trestné činy.

Narodil se 4. listopadu 1968 v Dolním Žukově (část Českého Těšína, tehdejší Československo)

Kariéra

Studoval na Gymnáziu v Českém Těšíně, následně absolvoval Fakultu ekonomickou ostravské Vysoké školy báňské (získal titul Ing.). Velký majetek získal na počátku devadesátých let 20. století, kdy s dalšími lidmi založil společnost Corado, shromáždil tisíce kuponových knížek a následně je úspěšně investoval. Česká média jej v roce 2005 označovala za miliardáře a jednoho z nejbohatších Čechů.

Velmi rychle se stal osobou za hranou zákona. Policie ho hledala jako podezřelého z přípravy vraždy celníka, nedovoleného ozbrojování + zkrácení daně a podobných povinných plateb. Jeho trestná činnost je spojována (mimo jiné) i se společností Čepro

Je podezřelý také z únosu podnikatele Jakuba Konečného, se kterým měl dříve okrást Ministerstvo vnitra ČR o více než 60 milionů korun.

18. června 2005 během policejní domovní prohlídky vily v Praze-Černošicích (její původní hodnota byla vyčíslena na zhruba 97 milionů korun a formálně ji vlastní jeho manželka), z ní uprchl přes přítomnost přibližně deseti policistů a od té doby se skrýval. Tato událost vedla k rezignaci tehdejšího policejního prezidenta Jiřího Koláře.

Na začátku září 2005 jej vypátral Interpol na Seychelách Téměř rok po útěku označila policie za hlavní organizátorku této akce právě jeho manželku. Její stíhání však bylo zastaveno s odůvodněním, že se jedná o osobu blízkou.

Na konci zmíněného roku vydal autobiografickou knihu Radovan Krejčíř, v níž se vyjadřuje ke svým kauzám.

21. dubna 2007 byl v 18:00 zadržen jihoafrickou policií na mezinárodním letišti v Johannesburgu, když přicestoval na falešný pas z Madagaskaru. Na akci se podílely bezpečnostní složky z více než pěti zemí (včetně přispění české civilní rozvědky Česká republika obratem zahájila jednání s úřady JAR o jeho vydání. Ministerstvo spravedlnosti tehdy předpokládalo, že k němu dojde v řádu týdnů až měsíců, nakonec jej ovšem JAR nepovolila.

V květnu 2012 Vrchní soud v Praze potvrdil jeho souhrnný osmiletý trest vězení. V listopadu téhož roku jej pražský Městský soud shledal vinným za daňový únik v jihlavské společnosti M5 ve výši půl miliardy korun. Uložil mu, vedle povinnosti zaplatit pokutu ve výši tří milionů korun, souhrnný jedenáctiletý trest vězení, který již zahrnuje onen zmíněný osmiletý.

Po příjezdu do JAR každopádně navázal kontakty s tamním podsvětím. Je spojován s nejméně deseti vraždami svých spolupracovníků i nepřátel. V roce 2013 ho tamní média obviňovala z toho, že se pokouší ovládnout kriminální scénu v Kapském Městě V červenci 2013 těsně unikl pokusu o vraždu, když na něj bylo vypáleno několik střel z dálkově ovládaného zbraňového mechanismu ukrytého v prázdném automobilu na parkovišti. V listopadu 2013 došlo k výbuchu nastražené nálože v jeho obchodě v Bedfordview, při kterém zahynuli dva jeho spolupracovníci.

Následně jihoafrický finanční úřad nařídil (kvůli podezření z daňového úniku) zablokování jeho movitého i nemovitého majetku. O týden později ho zadržela tamní policie kvůli pokusu o vraždu a únosu, v srpnu 2015 došlo k oznámení rozsudku. Byl uznán vinným z pokusu o vraždu, spiknutí, únosu i držení drog a odsouzen k 35 letům vězení.

Pražský vrchní soud mu v roce 2018 pravomocně potvrdil souhrnný trest 15 let vězení za pokus o vytunelování státního podniku Čepro a řadu dalších (zlo)činů.

V březnu 2018 rozhodl jihoafrický soud o jeho vydání do České republiky. V prosinci téhož roku uplynula zákonná lhůta o rozhodnutí k vydání, k němuž však prozatím nedošlo.

Osobní život

Jeho manželkou je od roku 1992 Kateřina Krejčířová (1974), mají syny Denise (1993) a Damiena (narozen v JAR).

Mezi jeho přítelkyně patřila např. i modelka Marisse Christophe

Články