Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Robert Čapek je český učitel a psycholog spravující facebookové stránky Líný učitel, tvrdě kritizující aktuální poměry v tuzemském vzdělávacím systému.

Narodil se 29. března v Hradci Králové (tehdejší Československo).

Kariéra

Vystudoval na různých vysokých školách několik studijních oborů: sociální pedagogiku, rodinnou výchovu, výchovné poradenství, školní management + získal doktoráty z pedagogiky (olomoucká Univerzita Palackého) a psychologie (pražská Univerzita Karlova).

1992 začal pracovat jako učitel ve Zvláštní internátní škole v Chudeřicích. Později nastoupil jako vychovatel v Domově mládeže při Středním odborném učilišti (SOU) Hudební nástroje v Hradci Králové, následně na SOU Březhrad (do 1993). Posléze pracoval jako pedagog na ZŠ Boženy Němcové v Jaroměři (1993 až 2002), od 2000 souběžně i na katedře pedagogiky a psychologie Univerzity Hradec Králové (UHK). Během této činnosti postupně přijal i úvazky jako učitel na ZŠ v Hořicích, později i na SOU obchodním a Hotelové škole v Třebechovicích pod Orebem. Od 2006 přešel v rámci UHK na Fakultu informatiky a managementu), kde působil až do roku 2017.

Po této učitelské éře pracoval jako školní psycholog, v některých vzdělávacích institucích působil i jako didaktický mentor: ve třídách vedl ukázkové hodiny a pracoval s pedagogy na zkvalitnění jejich výuky.

Jako řešitel úspěšně realizoval několik grantů Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy ČR, Fondu rozvoje vysokých škol atd.

Kromě psaní knih vytváří učebnice, metodické texty, píše blog a spolupracuje se vzdělávacími institucemi. Jako lektor vede různé vzdělávací akce ve sborovnách + semináře s pedagogicko-psychologickými tématy, jako např. podporující a alternativní metody hodnocení žáků, třídní klima, spolupráce s rodiči atd.

Mezi jeho stěžejní publikace patří Odměny a tresty ve školní praxi (2008), Učitel a rodič: Spolupráce, třídní schůzka, komunikace (2013), Moderní didaktika (2015), Žák v krizové situaci (2017), případně Učitel a syndrom vyhoření (2021).