Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Roman Janoušek je silně kontroverzní český podnikatel, lobbista a miliardář. Narodil se 3. července 1968 v Praze.

Média jej označují za pražského krajského kmotra, poukazují na jeho vazby na české politiky (především bývalého pražského primátora Pavla Béma, který tuto funkci vykonával v letech 2002 až 2010) a spekulují o jeho případném vlivu na veřejné zakázky.

Kariéra

Po dokončení gymnázia pracoval jako číšník. V 90. letech 20. století začal studovat práva na Univerzitě Karlově, zde získal titul JUDr. Jeho diplomovou práci prý zničily povodně v roce 2002.

V červnu 1993 založil (společně s Karlem Stejskalem, Josefem Regnerem a Ladislavem Dvořákem) společnost Medea Real a stal se jejím jednatelem. V říjnu téhož roku založili Medea Real a Strojexport společnost Medea Kultur. Když ČR podle Nejvyššího kontrolního úřadu vydala v letech 1993–1996 zhruba půl miliardy korun na protidrogové programy, značná část z nich skončila na účtech zmíněné trojice.

V listopadu 2000 založil se Stejskal akciovou společnost S & J – Medea Kultur, jejíž název byl po Janouškově odchodu z orgánů společnosti (v únoru 2002) změněn na Ora Print. Ta získala od Všeobecné zdravotní pojišťovny lukrativní zakázku na vydávání časopisu Svět pojištěnce, které pozdější kontrola označila za jednoznačně předražené.

V březnu 2002 se stal místopředsedou představenstva nově založené akciové společnosti Chrisi Praga. Ta získala v říjnu 2004 40% podíl ve firmě Tardus, ve stejném roce pak od magistrátu zakázku na vydávání Listů hlavního města Prahy.

V listopadu 2003 svůj podíl ve společnosti Medea Kultur prodal Stejskalovi. V následujících letech přitom získala od pražského magistrátu sedm milionů korun na různé vzdělávací projekty, jejichž hmatatelné výsledky nebyly nikdy doloženy.

2006 pomáhal Bémovi při volební kampani. V roce 2007 koupila společnost Tardus od Českých drah bez řádného výběrového řízení 49% podíl v reklamní agentuře Railreklam. 

Bývá spojován s aférou Opencard (zjistilo se, že pražský dopravní podnik na tomto projektu nic nevydělává a zisk šel ve prospěch osmi firem s neznámým majitelem, z nichž minimálně ve dvou byl členem představenstva), je podezřelý z praní špinavých peněz ve Švýcarsku, v březnu 2017 byl obviněn v souvislosti s transakcemi kolem společnosti Chambon, která zajišťovala krevní testy a vyžadovala příliš vysoké úhrady od pojišťoven.

V roce 2014 odhadl týdeník Euro hodnotu jeho majetku na 4 až 5,5 miliard korun a zařadil ho mezi 50 nejbohatších Čechů a Slováků. O jeho dřívějších (výše zmiňovaných) vazbách na Pavla Béma a magistrátní úředníky, prostřednictvím kterých ovlivňoval činnost státních institucí, svědčí uniklé odposlechy telefonních hovorů Bezpečnostní informační služby. Podle nich měl v korupčním podsvětí přezdívky Mazánek či Kapitán.

V listopadu 2014 nastoupil do vězení, kde si začal odpykávat trest v délce 4,5 roku za autonehodu, při níž v opilosti srazil a vážně zranil vietnamskou ženu. Výkon trestu mu však byl ze "zdravotních důvodů" od března 2016 přerušen nejprve na 2 měsíce, následně půl roku. O dalším odkladu, tentokrát o rok, rozhodl brněnský Krajský soud v listopadu 2017. V květnu 2018 totožná instituce rozhodla o odložení jeho návratu za mříže už o dva roky. Dosud si v něm tedy pobyl pouze 16 měsíců ze stanoveného trestu.

V březnu 2021 ministryně spravedlnosti Marie Benešová v odpověď na poslaneckou interpelaci uvedla, že se zabývá kauzou jeho pobytu (údajně přitom vážně nemocného) na horách v Rakousku. V červenci téhož roku pak bylo rozhodnuto o jeho návratu do vězení, když státní zástupce uspěl se stížností proti přerušení trestu ze zdravotních důvodů u Vrchního soudu v Olomouci.

Osobní život

Jeho manželkou ke bývalá plavkyně a modelka Simona (roz. Steiningerová), rovněž podnikatelka (1975). Poznali se 1992, společně žijí od 1997.

Dle některých zdrojů má s bývalou asistentkou Annou Tesařovou (1984) nemanželského syna Romana (2011).

Články