Simpsonovi jsou americký animovaný seriál vytvořený Mattem Groeningem v produkci Jamese L. Brookse Ala Jeana a Sama Simona pro televizní síť Fox
-Premiéra: 19. dubna 1987
Poprvé se na televizních obrazovkách objevili roku 1987, ale jen jako dvouminutový skeč, kterých během tří řad vzniklo 48. Poté si vysloužili plnohodnotný samostatný seriál o délce 20–22 minut, jehož první díl se vysílal 17. prosince 1989.
Roku 2007 vznikl celovečerní snímek Simpsonovi ve filmu
Obsazení: postavy a dabéři
Děj seriálu Simpsonovi
Satiricky pojednává o životě americké střední třídy. Odehrává se ve Springfieldu fiktivním městě kdesi v USA Paroduje americkou kulturu, společnost, televizi a mnoho aspektů lidského života obecně.
Groening pojmenoval animovanou rodinku po členech své vlastní, přičemž Bart (anagram anglického brat – spratek) měl představovat jeho samotného.
Jde o nejdéle vysílaný animovaný seriále v historii americké televize, aktuálně má na kontě 676 odvysílaných dílů ve 31 řadách.
Zajímavosti
V průběhu své televizní existence získali řadu ocenění. Například Bart byl časopisem Time vedle Franka Sinatry či Stevena Spielberga umístěn do žebříčku padesáti nejvlivnějších osobností v zábavním průmyslu (jako jediná fiktivní postava).
Simpsonovi mají také svou vlastní hvězdu na chodníku slávy v Hollywoodu a také překonali rekord seriálu Flintstoneovi v počtu dílů.
Specifikem tohoto díla je zastoupení takřka nekonečné řady výjimečných osobností v animované podobě, ve většině případů namluvenými svými reálnými protějšky. Objeví se v něm např. Alec Baldwin Ron Howard Danny DeVito Michelle Pfeiffer Bono Kim Basinger Justin Timberlake Paul Newman Michael Jackson Mick Jagger J. K. Rowling Natalie Portman Dustin Hoffman Stephen King Mel Gibson Ben Stiller atd.
Známé jsou rovněž scénky, v nichž je divákům odkryta vize tvůrců týkající se budoucnosti, která se v mnoha případech ukázala jako správná (např, zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA či vypuknutí epidemií eboly a koronaviru
Pokud se zpomaleně krokují jednotlivé snímky animace, je mezi nimi možno nalézt nečekané vtípky. Obvykle jde o nápisy, tváře postav známých osobností, případně je děj v pozadí v rozporu s logikou příběhu. Z mnohých dílů jsou patrné názory autorů na svět, politiku, globální problémy atd.
Simpsonovi také jako jedna z mála značek pronikli do světa stavebnice LEGO a fanoušci si tak mohou známou rodinku pořídit i s jejich domem v této podobě. Ve 25. řadě se objevuje díl Život v kostce, ve které se dokonce prolíná animace klasická s LEGO úpravou.
V opakovaně připravovaných čarodějnických dílech se pravidelně objevují parodie na nejrůznější horory (Noční můra v Elm Street Osvícení Stmívání apod.). Obvykle v nich zemře několik postav, ale právě z tohoto důvodu nemají tyto speciály s běžným dějem nic společného. K těmto dílům většinou autoři přidávají také "hrůzyplné titulky" doplněné humorným českým dabingem např. "v českém znění hrůzu naháněli" nebo "bezhlavě účinkovali". Jakmile se na konci popisovaných částí objeví logo Gracie Film, ozve se některý z charakteristických halloweenských zvuků.
V úvodní znělce většiny dílů píše Bart na tabuli opakovaně větu, kterou dostal za trest. Její text je téměř pokaždé jiný (např. Už nikdy nebudu použ. zkr.) až na malé výjimky, kdy se totožná scéna s tabulí opakuje asi ve 3 dílech.
Většina částí obsahuje i drobný vtípek, kdy rodina usedá na gauč před televizi a během této činnosti se jí přihodí drobný problém. I tento skeč bývá pro každou část jiný, jsou však i případy, kdy se opakuje legrácka z dříve vysílaného dílu.