Český právník a politik Stanislav Gross se narodil 30. října 1969 v Praze. Zemřel 16. dubna 2015 ve věku 45 let tamtéž.
Stanislav Gross byl od srpna 2004 do dubna 2005 předsedou vlády České republiky.
Kariéra
Gross získal středoškolské vzdělání na SPŠ dopravní v Praze, odmaturoval na konci 80. let a poté krátce pracoval jako elektromechanik. V letech 1988 až 1990 absolvoval základní vojenskou službu, v té době se začal aktivně zajímat o politiku. Do obnovené sociální demokracie vstoupil v roce 1989 a rychle stoupal vzhůru ve stranické struktuře. V letech 1990 až 1994 byl předsedou Mladých sociálních demokratů.
V roce 1992 byl zvolen do České národní rady (po rozdělení Československa Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky). Poslanecký mandát vykonával od 6. června 1992 do 21. září 2004.
V roce 1993 začal studovat na Právnické fakultě Univerzity Karlovy zde studium dokončil v roce 1999, poté získal titul JUDr. Na Západočeské univerzitě v Plzni
Na začátku roku 1995 se stal předsedou poslaneckého klubu ČSSD byl jím až do dubna 2000.
V období tzv. opoziční smlouvy byl společně s Petrou Buzkovou představitelem mladého pravicového proudu uvnitř ČSSD, který odmítal ústupky ODS Nechtěl aby se ČSSD držela u moci za příliš vysokou cenu.
Gross byl svého času považován za „korunního prince Miloše Zemana také se mu říkalo „zlaté dítě sociální demokracie“. Dne 5. dubna 2000 byl jmenován ministrem vnitra ČR ve vládě Miloše Zemana. Ač na jeho adresu přicházela rozličná obvinění, byl Gross po dlouhou dobu naším nejpopulárnějším politikem. Stejný rezort pak řídil i ve vládě Vladimíra Špidly.
Po Špidlově demisi zahájil Gross koaliční vyjednávání a prezident Václav Klaus jej pověřil sestavením vlády. Klaus jej jmenoval premiérem až po předložení 101 podpisů poslanců, kteří podporují vládu. Za koaliční partnery zvolil KDU-ČSL a US-DEU. Gross se stal historicky nejmladším premiér ČR, v den jmenování mu bylo teprve 34 let. Jeho vláda byla jmenována 4. srpna 2005 a důvěru získala o dvacet dní později. Gross se 21. září vzdal vzdal společně s dalšími ministry poslaneckého mandátu, aby se mohl věnovat exekutivní funkci. Společně s ministrem financí Bohuslavem Sobotkou pracoval na tom, aby se ČSSD posunula více k politickému středu.
Jeho pozici otřásly výsledky krajských a senátních voleb, ve kterých ČSSD utržila porážku. Dalším problémem byla kauza kolem financování jeho bytu. Deník MF Dnes přišel na konci ledna 2005 s tím, že zdroj financování bytu v Praze na Barrandově je nejasný. Půjčit mu měl nemajetný strýček Vik. Aféru ještě přiživila skutečnost, že firma vlastněná jeho manželkou koupila dům za bezmála 6 milionů Kč, tuto informaci přinesl ve stejné době Respekt. Vznikla petice volající po tom, aby byl Gross odvolán. V březnu 2005 se konaly i demonstrace.
Na sjezdu ČSSD v Brně 26. března 2005 byl Gross zvolen předsedou strany a byl pověřen tím, aby udržel vládu až do termínu řádných voleb. Pod tlakem událostí na konci dubna 2005 podal Gross demisi a na post premiéra navrhl Jiřího Paroubka, který byl pro koaliční partnery přijatelný. Později toho roku rezignoval Gross i na funkci předsedy ČSSD.
Vyšetřování finanční aféry, žádné obvinění nepřineslo. Vyšetřovatelé dospěli k závěru, že nedošlo ke krácení daní ani jinému trestnému činu.
Po odchodu z politiky se stal spoluvlastníkem akciové společnosti Moravia Energo. Peníze investované do akcií této společnosti se mu podařilo více než desetkrát zhodnotit a vše šetřila policie. V roce 2008 si Gross s manželkou koupil byt na Floridě.
Osobní život
Jeho první manželkou byla Dagmar Větrovcová, kterou si vzal krátce po vojně. Jejich manželství nemělo dlouhého trvání a bylo zhruba po půl roce rozvedeno.
Jeho druhou manželkou se v únoru 1996 stala Šárka Grossová (rozená Perlíková) se kterou měl dvě dcery. V roce 1997 se narodila Denisa Grossová a o pět let později Natálie Grossová
V roce 2014 se objevila informace, že trpí závažným onemocněním ALS a jeho stav se rychle zhoršoval. Na následky amyotrofické laterální sklerózy v polovině dubna 2015 zemřel.