Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Stephen William Hawking byl anglický teoretický fyzik a jeden z nejznámějších vědců vůbec.

Narodil se 8. ledna 1942 v Oxfordu, zemřel 14. března 2018 v Cambridge (v obou případech Velká Británie).

Kariéra

Rodiče se z Londýna do Oxfordu přechodně přestěhovali již před jeho narozením, aby se vyhnuli následkům bombardování města během druhé světové války

Vynikal už na střední skole, kde si dokonce vysloužil přezdívku Einstein Na přání otce měl studovat lékařství, on se však zajímal o matematiku fyziku a chemii Ještě před maturitou podal žádost o přijetí na Oxfordskou univerzitu kam byl přijat a navíc získal i stipendium. Jelikož na ní ovšem nebylo možné studovat matematiku začal se roku 1958 věnovat fyzice.

Jeho přáním bylo pokračovat ve studiu kosmologie na univerzitě v Cambridgi kam nastoupil roku 1963. O dva roky později získal titul Ph.D.

Posléze se stal výzkumníkem, následně stálým členem tamní Gonville and Caius College. Po opuštěníl Astronomického institutu přešel (1973) do oddělení aplikované matematiky a teoretické fyziky od roku 1979 zastával pozici Lukasiánského profesora matematiky

Byl držitelem mnoha vědeckých ocenění a členem významných učených společností, mimo jiné britské Královské společnosti (od 1974), Papežské akademie věd (od 1986) nebo Národní akademie věd USA

I přes své postižení se stále aktivně podílel na vědeckém výzkumu a kombinoval rodinný život s náročným cestovním programem veřejných přednášek.

Roku 2010 prohlásil, že je možné cestovat časem pouze dopředu, 2014 pak myšlenku, že klasicky vnímaná černá díra neexistuje.

Počet jeho vědeckých publikací se blíží ke dvěma stům, Vyznačují se tím, že jsou částečně i populárně-naučné, tedy srozumitelné i ne zcela zasvěcenému čtenáři. Jako příklad lze uvést Stručnou historii času (ta se stala bestsellerem světového měřítka), Vesmír v kostce nebo Ilustrovanou teorii všeho.

Osobní život

Otec Frank byl výzkumníkem v oboru tropické medicíny, matka Isobel se angažovala v levicové politice. Měl dvě mladší sestry (Philippu s Mary) a adoptivního bratra Edwarda.

V roce 1965 se oženil s přítelkyní Jane. Svatbu mnohokrát označil za nejdůležitější životní moment, i když jejich manželství nevydrželo. Měli tři potomky, Roberta, Lucy (s ní později psal dětské knížky) a Timothyho.

Roku 1995 si vzal svou ošetřovatelku Elaine Mason. Když se s ní v roce 2006 rozvedl, sblížil se opět s Jane. Ta o společném životě napsala knihu, ve které bývalého partnera vůbec nešetřila.

Zemřel po celoživotním boji s amyotrofickou laterální sklerózou (napadá nervový systém a má za následek postupné ochrnutí celého těla). Choroba mu byla diagnostikována v 21 letech (krátce před prvním sňatkem), a podle tehdejšího vyjádření lékařů neměl žít déle než tři roky.

Od roku 1968 se mohl pohybovat jen za pomoci vozíčku, od 1985 s okolním světem komunikoval jen pomocí speciálního počítače.

Pietního obřadu ve Westminsterském opatství se zúčastnili jeho nejbližší, britští politici, veřejné osobnosti a tisíc lidí vybraných z více jak 25 000 zájemců. Jeho popel byl uložen mezi hroby Issaca Newtona a Charlese Darwina

Články