Steve McQueen, celým jménem Terence Stephen McQueen, byl americký filmový herec a producent.
Narodil se 24. března 1930 v Beech Grove (Indiana, USA), zemřel 7. listopadu 1980 ve věku 50 let na malé klinice v mexickém Ciudad Juaréz.
Šlo o mužnou a ikonickou americkou filmovou hvězdu 60. a 70. let 20. století, působil chladně a stoicky. Jím ztvárňovaní hrdinové se jen zřídka vyjadřovali slovy.
Nejznámější filmy a seriály
- Sedm statečných (Vin Tanner)
- Útěk (vězeň Hilts)
- Strážní loď Sand Pebbles (mechanik 1. třídy Jake Holman), první a poslední nominace na Oscara
- Motýlek (Henri „Papillon“ Charriere)
- Le Mans (Michael Delaney)
- Skleněné peklo (velitel hasičů Michael O´Hallorhan)
- Bullitův případ (detektiv Frank Bullit)
- Tom Horn (Tom Horn)
- Lovec (lovec lidí Ralph „Taťka“ Edgar Thorson)
Kariéra
Ve čtrnácti vstoupil do pouličního gangu, proto ho matka 1944 poslala do Junior Boys Republic, což byl „dům pro problémové chlapce“.
Ač měl reputaci lakomce, v dospělosti štědře finančně podpořil zmíněnou instituci, bez které by se nikdy nestal tím, kým byl (jak sám tvrdil).
Po propuštění z ústavu vystřídal několik zaměstnání, stal se plavčíkem na tankeru, pracoval v nevěstinci v Dominikánské republice, na ropných vrtech v Texasu, v Kanadě jako dřevorubec
1947 vstoupil do americké námořní pěchoty, v ní sloužil do 1950.
1952 začal studovat herectví v programu, který umožňoval bývalým příslušníkům ozbrojených sil USA získat vysokoškolské vzdělání. Na část školného v New Yorku si vydělával různě, prodával pera, pracoval v baru, dělal automechanika a taxikáře, o víkendech se účastnil automobilových závodů.
Získal stipendium na dramatické škole Heberta Berghofa, s divadelními inscenacemi objížděl USA, krátce působil v divadle na Broadwayi. Vystupování na jevištích ho ovšem neuspokojovalo, proto začal hledat uplatnění v televizi.
Ve filmu debutoval ve snímku Někdo tam nahoře mě má rád (1956).
V roce 1978 ho začal trápit dlouhodobý kašel. Přestal kouřit a začal brát antibiotika, ale bez úspěchu. V únoru 1980 byly nalezeny důkazy o rozšířených metastázách v jeho těle.
V červenci 1980 odcestoval do Mexika za alternativním léčením poté, co mu američtí lékaři sdělili, že nemohou udělat nic pro prodloužení života. Hledal řešení u Williama Donalda Kelleye, o kterém však bylo známo, že jeho léčba rakoviny je neúčinná.
Začátkem října uvedeného roku se vrátil do USA, zde se ale jeho stav brzy zhoršil. Koncem tohoto měsíce tedy odletěl zpět do Mexika, kde mu měl být odstraněn nádor na játrech vážící přes dva kilogramy.
Pod jménem Samuel Sheppard se zaregistroval na malé klinice, kde lékaři ani zaměstnanci nevěděli o jeho skutečné totožnosti. Zemřel po operaci na srdeční selhání.
Byl zpopelněn a jeho popel následně rozptýlen v Tichém oceánu.
Osobní život
Otec, který byl pilotem-kaskadérem v leteckých cirkusech, opustil rodinu krátce po jeho narození. Matka, která si nevěděla rady s výchovou syna, jej poslala ke strýci Claudovi, který měl velkou farmu ve státě Missouri.
Ve dvanácti se k matce vrátil a žil s ní a otčímem v kalifornském Los Angeles.
Byl třikrát ženatý. V listopadu 1956 se oženil s filipínsko-americkou herečkou, zpěvačkou a tanečnicí Nelie Adams (1932), se kterou měl dva potomky, syna Chada (1960) a dceru Terry Leslie (†1998). Manželství se roku 1972 rozpadlo.
Následoval vztah s Ali MacGraw (1939), s níž se seznámil během natáčení filmu Útěk roku 1972. Tehdy byla vdaná za šéfa studia Warner Brothers, ale rozvedla se a v srpna 1973 si vzala právě McQueena. Manželství vydrželo 5 let, jedním z důvodů jeho rozvodu byl i potrat. Po McQueenově smrti jí jeho přátelé řekli, že byla jeho jedinou pravou láskou, do níž byl šíleně zamilovaný až do smrti.
Jeho poslední ženou byla o 23 let mladší modelka Barbara Minty (1953), Vzali se v lednu 1980, pár měsíců před jeho smrtí.
Minty oněm napsala knihu Steve McQueen: Poslední míle, v níž mj. uvádí, že se z něj ke konci života stal evangelík.
Fanouškovské webové stránky
Fanouškovský profil na Facebooku
Fanouškovský profil na Instagramu