Super Bowl (SB) je finálový zápas, kterým vrcholí play-off severoamerické National Football League (NFL) v americkém fotbalu. Podobně jako baseballová Světová série je označením nikoli celého play-off, ale jen finále dvou nejlepších týmů.
První Super Bowl se uskutečnil 15. ledna 1967 na základě dohody mezi NFL a jejím mladším rivalem American Football League. 1970 se obě soutěže sloučily pod hlavičkou NFL.
Vítězové posledních ročníků
Nejúspěšnější týmy k roku 2022
Nejúspěšnější hráč k roku 2022
Tom Brady (1977) vyhrál 7x (z deseti účastí, 2021 získal trofej naposledy, tedy vícekrát, než jakýkoliv tým). 5x byl rovněž vyhlášen nejužitečnějším hráčem.
Statistiky
Nejúspěšnějším účastníkem byl do roku 2013 tým San Francisco 49ers, který předtím zvítězil v každé ze svých 5 účastí (1981, 1984, 1988, 1989, 1994). Po jeho porážce 2013 100% úspěšnosti dosahují už jen čtyři družstva:
Nejvíce proher mají na svém kontě družstva Minnesota Vikings a Buffalo Bills. Obě byly čtyřikrát poraženy a to při stejném množství finálových účastí.
Nejvíce účastí, a to 11, má New England Patriots s bilancí 6 výher a 5 porážek.
V historii NFL do Super Bowlu nikdy nepostoupily Detroit Lions, Cleveland Browns, Jacksonville Jaguars a Houston Texans.
Nejčastějise hrálo na Floridě (17x), v Kalifornii (13x) a Louisianě (11x).
Zajímavosti
Super Bowl může hostit jen stadion, který má odpovídající vybavení. Vybírá se i několik let dopředu. Mezi podmínkami, které si NFL dává, je například velikost alespoň 65 tisíc míst pro diváky a také průměrná únorová teplota přesahující 10°C.
Přestávky v poločase trvají hodinu a jsou pravděpodobně nejžádanějším mediálním prostorem pro inzerenty televizních reklam vůbec. Průměrná cena půlminutového spotu ve 42. ročníku stála 2,7 milionu dolarů (= 86 000 dolarů za vteřinu). Některé se vyrábějí speciálně a pouze pro tento okamžik. Nepsaným pravidlem posledních několika let je, že ty, jež jsou v SB odvysílány, zpravidla patří mezi nejvtipnější, nejdůmyslnější a nejprecizněji provedené televizní reklamy vůbec.
SB je považován za jeden z neoficiálních amerických svátků a je dnem s největší konzumací jídla po Dnu díkůvzdání.
Slova „Super Bowl“ a „Super Sunday“ si NFL nechala zaregistrovat jako ochrannou známku.
V Houstonu při 38. Super Bowlu (2004) došlo ke skandálu, který měl dopad na celou televizní kulturu. Zpěvák Justin Timberlake (1981) při společném vystoupení strhl Janet Jackson (1966) část jejího kostýmu a ukázal kamerám její nahé pravé ňadro. Aféra vedla mimo jiné k tomu, že se od té doby všechny přímé televizní přenosy opožďují o pár sekund, aby šlo příště podobnému incidentu zamezit.