Svatojánská noc je evropský lidový obyčej připomínaný v předvečer svátku křesťanského světce Jana Křtitele, který spadá na 24. června. Navazuje na předkřesťanské oslavy letního slunovratu a velkou roli při něm má oheň, voda, nahota a zeleň.
Oslavy narození Křtitele jsou protipólem k oslavám narození Ježíše Krista. Právě svatý Jan byl to mimochodem tím, kdo zavedl rituál křestu vodou.
Charakteristika
Jeho typickým prvkem jsou svatojánské ohně pálené na kopcích. Symbolicky představují slunce, které je v době letního slunovratu na vrcholu sil. Tyto ohně se pro získání síly přeskakují, zapalují se v nich košťata, kterými se pak krouží, v některých částech Evropy se z kopců pouští hořící kola či sudy.
V tuzemsku se na návrších rovněž pálily ohně. Slavnost doprovázela hostina, tanec a sportování zápolení, také se metala žhavá polena. Od 18. století se ve větší míře objevovaly zákazy těchto akcí, především pro riziko požárů.
V pranostikách je považována za počátek léta, i když tento den spadá do chladnějšího a deštivějšího počasí nazývaného ovčí chladna a medardovské období (kolem 8. června). Propršené počasí probíhající přibližně od 21. června do konce měsíce bývá někdy nazýváno (svato)jánské deště. Poté však následuje relativně suché období nazývané pavlovské léto.
Svatojánské býlí
Důležitým prvkem slavností byla svatojánská kytice obsahující zpravidla devět květin. Její skladba se krajově lišila, oblíbená však byla především mateřídouška.
Věřilo se, že o této noci mají léčivé byliny největší sílu, kdežto po ní svoji moc ztrácejí. Krajově se z nich stlala i „svatojánská postýlka“, hlásalo se, že lze nalézt kouzelný zlatý kapradinový květ, květinami se zvenčí i zevnitř zdobily domy. S jejich pomocí se také věštilo a používaly se k rituální ochraně a očištění.
Květiny sesbírané v tento večer mají také přinést neprovdaným ženám a dívkám lásku. Zamilované dvojice se rovněž vypravovaly do lesů, kde se v hájích oddávaly sexu.
Vhodné je také vyrazit ke svému oblíbenému stromu, opřít se o jeho kmen a vnímat energii. Po několika minutách absolutního klidu lze vyslovit přání do jeho koruny.
Nadpřirozeno
Během ní je možné napojit se na nadpřirozené síly a vyvolat duchy zemřelých. Traduje se, že právě v tento čas se země otevírá, skály se rozestupují a je možné najít poklad. Rituály k ní se vztahující sahají hluboko do minulosti, kdy se na trzích v tento čas prodával zejména kořen mandragory sloužící (nejen) k milostné magii.