nezodpovědnost
Tetanus (neboli strnutí šíje) je závažné onemocnění, které způsobuje bakterie Clostridium tetani, jejíž spóry jsou rozšířeny v půdě.
K nakažení tetanem dochází nejčastěji otevřenou ranou, která se dostala do kontaktu s kontaminovanou půdou. Může se jednat i drobné poranění.
Projevy onemocnění
Inkubační doba tetanu se pohybuje mezi 3 a 21 dny. Onemocnění se projevuje křečemi a ztrátou koordinace svalových pohybů. Bakterie se v organismu množí a produkují toxin, který napadá nervový systém. Postupně dochází k rozvoji křečí, napětí se rozšiřuje na krk a další svaly.
Těžké případy onemocněním tetanem vyžadují přijetí na jednotku intenzivní péče. Podává se lidský tetanový imunoglobulin, případně musí být provedena tracheostomie (průdušnice je uměle vyústěna na povrch těla) a pacient musí být napojen na umělou plicní ventilaci.
Očkování
V České republice se se proti tetanu očkuje celoplošně, proto je u nás toto onemocnění u nás vzácností. Pokud není poskytnuta lékařská pomoc, končí toto onemocnění obvykle smrtí. Příčinou úmrtí bývá zástava srdce případně kolaps dýchacího systému.
Přeočkování proti tetanu by mělo probíhat v rozmezí 15 let od předchozí dávky. Pokud je překročen interval 15 let, je nutné provést přeočkování třemi dávkami. U lidí nad 60 let věku pak v desetiletém intervalu, protože jejich imunitní systém je slabší.
Odmítnutí očkování
I přes závažnost onemocnění, někteří rodiče očkování odmítají. Mylně se domnívají, že odmítnutí očkování je pro dobro dítěte. Odborníci jsou však opačného názoru a rodičům, kteří očkování odmítají se mohou dočkat správního řízení a pokuty. V ČR je totiž očkování proti tetanu povinné a je upraveno vyhláškou 537/2006 Sb. První dávku dostane dítě v rámci hexavakcíny mezi 13.-16. týdnem života.
Pokud rodiče odmítnou své dítě proti tetanu očkovat, vystavují jej velkému nebezpeční. Svědčí o tom případ malého chlapce, který byl na konci září 2019 hospitalizován ve fakultní nemocnici Brno
Tříletý chlapec z Blanenska byl ošetřen v polovině srpna na ambulanci Kliniky dětské ORL Fakultní brněnské nemocnice, kde mu lékaři vyndali z nosu rezavou knoflíkovou baterii. Dále mu předepsali antibiotika, která ale matka dítěti záměrně prý nepodávala. Lékaře nenapadlo, že by dítě nebylo očkované proti tetanu, proto mu nepodali profylaxi. Po dvou týdnech se dostavily svalové křeče a nechutenství, až tehdy se zjistilo, že dítě nebylo očkováno proti tetanu.