Ve své době největší osobní loď světa ztroskotala 15. dubna roku 1912. První, a zároveň poslední plavba, směřovala z anglického Southampton přes francouzský Cherbourg a irský Queenstown do amerického New Yorku. Na svou osudnou cestu se vydal 10. dubna 1912.
Zaoceánský parník společnosti White Star Line měřil 269,1 metrů na délku a 28,25 metru na délku. Trup byl z bezpečnostních důvodů rozdělen na 16 záplavových komor a měl dvojité dno. Tato konstrukce z něj činila teoreticky nepotopitelnou loď. Po srážce s obřím ledovcem se ale ukázala nedostatečnou.
Titanic byl plujícím luxusem. Cestující měli k dispozici bazén, tělocvičnu, hřiště na squash, knihovnu, holičství, turecké i elektrické lázně, laskominy z Café Parisien mohli vychutnávat na prosluněné verandě s okrasnými mřížemi, společenské místnosti byly plné drahého nábytku a libých tónů a vůní. Na lodi byl prostor pro venčení psů, nemocnice s operačním sálem a dokonce i mrazící skladiště řezaných květin. Loď byla vybavena elektrickým osvětlením a třemi elektrickými výtahy.
Všechen tenhle luxus skončil na dně oceánu. 14. dubna 1912, 20 minut před půlnocí se Titanic srazil s ledovcem. Po necelých třech hodinách, ve 2.20 hodin se rozlomil na dva kusy a klesl ke dnu. Mezi příčiny tragédie, která dodnes nenechává nikoho chladným, patřila vysoká rychlost, nevhodné světelné podmínky a také absence pátracích světel, která byla v té době pro britské civilní lodě zakázána. A v neposlední řadě také špatný kurz určený kapitánem Edwardem J. Smithem. Na pole ledových ker bylo velení upozorňováno už tři dny před osudnou srážkou. Depeše přicházely z více zdrojů. Z kapitánského můstku ale znělo, že ledovce jejich trasu neprotnou.
Počet obětí mohl být daleko nižší, nebýt špatné organizace a nedostatku záchranných člunů. Tehdejší předpisy vyžadovaly pouze takovou kapacitu člunů, která odpovídala výtlaku plavidla a předpokládanému množství cestujících. Pro tyto výpočty byly nesprávně použity údaje z lodi Olympic, která převážela pouze 1100 osob. Titanic, ve kterém cestovalo 2200 osob, měl tak k dispozici jen 20 člunů o kapacitě 1178 osob. První ze člunů, který dosedl na hladinu měl kapacitu 65 osob, byl však naplněn ani ne z poloviny. Nebyli do něj totiž vpuštěni muži. Jeden ze člunů byl naplněný pouhými 12 cestujícími, jeden naopak přeplněn 70 cestujícími. Z Titanicu se ve člunech zachránilo 706 cestujících a členů posádky.
Část z přibližně 1500 cestujících zahynula už při potápění lodi, drtivá většina ale zemřela na podchlazení v ledových vodách Atlantiku ve vodě o teplotě −2 °C. Déle než 15 minut člověk většinou nepřežije. Mezi oběťmi bylo mnoho známých osobností i nejbohatších lidí tehdejšího světa. Zemřela většina z 57 milionářů cestujících první třídou, včetně multimilionářů Johna Jacoba Astora, Benjamina Guggenheima a Idy a Isidora Strausových. Dále pak kapitán lodi, vrchní důstojník, několik dalších důstojníků, šéfkonstruktér lodi, vrchní strojmistr i se všemi strojníky, všichni poštovní úředníci i celý lodní orchestr. A spousta dalších.
Poslední přeživší z Titanicu, která si hrůznou noc pamatovala, byla tehdy sedmiletá Eva Hartová. Zemřela v roce 1996 ve věku 91 let. Dalších 7 přeživších dětí si na událost nevzpomínalo. Nejmladší - teprve dvouměsíční Millvina Deanová - úplně poslední přeživší pasažérka Titanicu zemřela v roce 2009.
O katastrofě bylo natočeno několik filmů. První z nich - němý film "Zachráněná z Titanicu" měl premiéru už měsíc po tragédii. Jednu z hlavních rolí v něm hrála herečka Dorothy Gibsonová, skutečná přeživší. Napsala k němu i scénář. Následovaly mnohé další. Film Titanic z roku 1953 získal Oscara za scénář.
Obsazení:
- Leonardo DiCaprio (Jack Dawson)
- Kate Winslet (Rose DeWitt Bukaterová)
- Billy Zane (Cal Hockley)
- Kathy Bates (Molly Brownová)
- Bill Paxton (Brock Lovett)
- Gloria Stuart (stará Rose)
- Frances Fisher (Ruth DeWitt Bukaterová)
- Bernard Hill (kapitán Edward James Smith)
- Jonathan Hyde (Bruce Ismay, ředitel společnosti White Star Line)
- David Warner (Spicer Lovejoy)
- Victor Garber (Thomas Andrews, hlavní konstruktér)
- Danny Nucci (Fabrizio De Rossi)
- Suzy Amis (Lizzy Calvert) a další
Film, který vyprovokoval hektolitry slz, získal 11 Oscarů Nejen scéna, ve které zamilovaná dvojice Jack a Rose stojí s rozpřaženýma rukama na přídi lodi a "letí", z něj činí jeden z nejromantičtějších filmů všech dob. Film, který z obou hlavních protagonistů udělal hvězdy první kategorie, je podbarven podmanivou hudbou. Nejznámější je píseň "My heart will go on" od Celine Dion