1989
Český ekonom, prognostik a politik a především jedna z klíčových postav sametové revoluce a porevoluční politiky a ekonomiky, Valtr Komárek se narodil 10. srpna 1930 v Hodoníně. Zemřel 16. května 2013 v Praze.
Kariéra
Narodil se do židovské rodiny. Jeho rodiče zemřeli později za 2. světové války v koncentračním táboře. Valtr Komárek unikl ze spárů nacistů díky pěstounům a jednomu židovskému právníkovi. Po válce se stal členem Komunistické strany Československa (KSČ) a později také funkcionářem.
Vystudoval Ekonomický institut v Moskvě. V 60. letech byl členem Státní plánovací komise a také členem ekonomické sekce nejužšího vedení KSČ. Od roku 1964 do roku 1967 byl na Kubě poradcem legendárního kubánského marxistického revoucionáře Ernesta Che Guevary
Uvolněný rok 1968, tzv. pražské jaro, přineslo i ekonomické reformy. Na jejich vytváření se Komárek podílel. Od počátku roku 1968 byl generálním sekretářem Hospodářské rady ČSSR. V roce 1971 byl ale pro své reformní postoje z čela rady odvolán a přeřazen do Federálního cenového úřadu. Od roku 1978 pracoval jako výzkumný pracovník v Ekonomickém ústavu ČSAV. Od roku 1984 pak šéfoval Prognostickému ústavu ČSAV. Členem jeho týmu byli například Václav Klaus Miloš Zeman (který do něj vstoupil až po sametové revoluci), Karel Dyba, Tomáš Ježek, Vladimír Dlouhý, Miloslav Ransdorf a další.
Při a po sametové revoluci aktivně spolupracoval s Občanským fórem a 10. prosince 1989 se stal prvním místopředsedou tzv. Vlády národního porozumění premiéra Mariána Čalfy. Od dubna do června roku 1990 byl místopředsedou nové vlády. Byl jedním z nejpopulárnějších ministrů a byl žhavým kandidátem na předsedu vlády. „Za premiéra Komárka bude koruna jak marka“, znělo tehdy z náměstí v revolučních dnech. Později byl ale kritizován pravicovějšími ministry a po volbách v roce 1990 už ve vládě nebyl.
Poslancem ale zůstal. Do Sněmovny lidu byl nominován za Občanské fórum. Po jeho rozkladu v roce 1991 se stal členem ČSSD. Poslanecký mandát - nyní již za ČSSD obhájil v roce 1992. Byl volebním lídrem strany a kritizoval ekonomické reformy Václava Klause. Nelíbilo se mu ani rozdělení Československa. Za ČSSD také později neúspěšně kandidoval do Senátu a stal se čestným předsedou strany (od března 2011). V roce 2012 vyzval členy ČSSD, aby podpořili prezidentskou kandidaturu Miloše Zemana
Po zániku Československa a zrušení Prognostického ústavu ČSAV se stáhl z politického i veřejného života.
Napsal tři knihy pojmenované Prognóza a program, Ohrožená revoluce a Kronika zoufalství a naděje.
28. října roku 2016 mu prezident Miloš Zeman udělil in memoriam Řád Tomáše Garrigua Masaryka
Osobní život
S jeho židovskými kořeny to bylo celkem zajímavé. Valtr Komárek byl nemanželským synem židovských rodičů. Ti ho ale záhy po porodu, který se odehrál za dramatických okolností na schodech hodonínského činžáku nechali v péči paní Komárkové. Už se pro něj nikdy nevrátili. Jeho židovské kořeny ale nacisté vypátrali. Valtr měl dva rodné listy, jeho adoptivní otec Komárek tvrdil, že je to jeho nemanželský syn. Do transportu ale přesto nastoupit musel. Naštěstí mu pomohl židovský právník - jeden z dalších deportovaných, který prosadil myšlenku, že Valtr Komárek je jen z poloviny Žid, tzv. kvadron, jeho otec byl árijec. Byl tedy z transportu propuštěn a zachráněn.
Jeho synem je novinář a politik Martin Komárek (*1961).
Valtr Komárek zemřel po komplikacích po operaci srdce 16. května 2013 v Praze.