Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Vesmírný dalekohled Jamese Webba (anglicky James Webb Space Telescope, zkratka JWST) je teleskop připravovaný NASA, Evropskou kosmickou agenturou a Kanadskou kosmickou agenturou, který má nahradit dosluhující Hubbleův teleskop.

Na rozdíl od svého předchůdce se nebude pohybovat na nízké oběžné dráze, ale bude umístěn v libračním centru L2 soustavy Země-Slunce, tedy asi 1,5 milionů km od naší planety. Servisní lety současnými běžnými pilotovanými prostředky k němu jsou proto prakticky vyloučeny. Fungovat by měl po dobu pěti let, zásoby paliva má na deset roků. Na místo určení bude vynesen raketou Ariane 5 z Francouzské Guyany.

Nese jméno Jamese E. Webba (†1992), ředitele NASA v letech 1961–1968, tedy v době vrcholícího vesmírného závodu mezi USA a SSSR.

Historie

Původně měl být vypuštěn již roku 2014, po odložení 2018, následně 2020. V červnu 2018 ovšem NASA oznámila další odklad na březen 2021, posléze kvůli covidu-19 na 31. října 2021, následně (díky špatnému počasí) na 25. prosince 2021.

Hlavní úkoly

Mezi jeho primární cíle patří poznávání vývoje prvních galaxií a hvězd po Velkém třesku (těch nejvzdálenějších objektů), lepší porozumění formování hvězdných soustav a pátrání po životě mimo Sluneční soustavu.

Technický popis

Sběrné zrcadlo je složeno z 18 šestiúhelníkových segmentů z pozlaceného berylia (každé o hmotnosti 20 kg) s celkovou plochou 25 m². Jeho průměr je 6,5 m. Pohyb jednotlivých částí (a tedy i zakřivení zrcadla) bude možno regulovat ze Země.

Teleskop míní pracovat v infračerveném oboru (o vlnové délce 0,6 až 28 μm), což je výhodné při sledování jednak velmi vzdálených objektů s velkým rudým posuvem, ale i těch s nízkou povrchovou teplotou.