Vladimír Kuna byl členem zločinecké skupiny pěti orlických vrahů, která v letech 1991–1993 zavraždila pět lidí, vesměs podnikatelů, za účelem peněžního zisku. Oběti většinou ukrývala do sudů, následně zabalených do pletiva shozených ze Žďákovského mostu do Orlické přehrady. Autorem tohoto nápadu byl právě Kuna.
Narodil se 21. června 1964.
Kariéra
Před rokem 1989 pracoval jako údržbář.
V únoru 1992, již během vražedného běsnění, společně s manželkou a známým založili obchodní firmu Duet.
S dalším členem gangu Karlem Kopáčem (zvaným Karlos, bývalým členem Útvaru rychlého nasazení, 2004 spáchal ve vězení sebevraždu) se znal již od dětství, v dospělosti spolu navštěvovali posilovnu v Praze-Podolí. V tomto prostředí se seznámili i s vykonavatelem vražd Ludvíkem Černým (1965).
Ve svém sklepě v domě na ulici Karlovotýnské v Rudné u Prahy si časem zřídil posilovnu, kde přechovával zbraně, mezi nimi i ruční granáty a protitankové střely RPG. Zkoušel v něm rovněž tlumiče na samopaly Škorpion, které sám navrhl a nechal vyrobit. Zde byla také těla obětí nakládána do sudů a následně zalévána louhem, jednu z nich ve sklepě také zastřelili.
Poprvé vraždili v dubnu 1991, kdy vylákali do Rudné podnikatele Aleše Katovského (tomu Kopáč dělal bodyguarda), kterého Černý zastřelil během jízdy.
Jejich spolupracovnicí byla i Kopáčova sestra Irena Meierová (1962), jejíž manžel Jaroslav se stal poslední obětí řádění gangu.
Další byla Kunova matka Anna Medková, majitelka sadomasochistického klubu. Její syn chtěl dědit a odmítal čekat na její přirozenou smrt. 7. února 1992, v den jejích 53. narozenin, jí při otevření explodoval v rukou balíček s výbušninou vyrobený Kopáčem. O pár dnů později podlehla způsobeným zraněním. Kuna dědictví skutečně získal, polovinu přímo, druhou poté, co nechal vykrást byt bratra.
Osud zločinecké skupiny výrazně změnil poté, co měl v lednu 1994 nehodu. Z havárie vyvázl bez následků, ale jeho kumpán Kopáč po ní skončil na invalidním vozíku.
V průběhu vyšetřování podíl na vraždách popřel, uvedl pouze to, že s mrtvolami obětí manipuloval pod silným nátlakem Kopáče a Černého.
Nejprve byl odsouzen na doživotí, ale odvolací soud mu trest snížil na 25 let. Ve vězení byl od 18. července 1995, kdy byl vzat do vazby, propuštěn měl být 18. července 2020. Bránou Mírova ovšem prošel na svobodu už 18. června 2013, kdy byl díky dobrému chování podmínečně propuštěn.
Osobní život
Roku 1998, po rozvodu s manželkou, si během pobytu ve vězení našel na inzerát novou známost. Tu si ve vězení vzal, mají žit kdesi u Chomutova.
Doma v Rudné se od propuštění neobjevil a nekontaktoval ani svou dceru.