Zdivočelá země je pětačtyřicetidílný historicko-dobrodružný televizní seriál z produkce České televize natočený ve čtyřech řadách v letech 1997, 2001, 2007 a 2012 podle románů Jiřího Stránského (†2019) Zdivočelá země a Aukce.
Odehrává se od prvních týdnů po skončení 2. světové války po rok 1990 a na osudech fiktivní postavy, bývalého západního pilota Antonína Maděry, popisuje skutečné dění v tehdejším Československu.
Titulní píseň Sen kovbojů nazpívala ve dvou verzích Marta Kubišová (1942) a Karel Černoch (†2007).
Premiéra: 24. února 1997 v České televizi
Režie: Hynek Bočan
Scénář: Hynek Bočan, Jiří Stránský
Obsazení: herci a postavy
Děj první řady seriálu Zdivočelá země
Válečný hrdina ze západní fronty Maděra se vrací do rodné obce Svatý Štěpán v krušnohorském pohraničí, kde se převážná část seriálu odehrává, aby si zde splnil svůj sen chovat koně. Předseda Brabenec mu dává dekret národního správce na někdejší statek germanizované rodiny Kučerových.
Spolu s bývalým policistou Kandou a sedmi chlapci („kauboji“), kteří se na statku usídlí s ním, bojuje nejprve s německými nacisty, i jejich českými přisluhovači, kteří se snaží odvézt archiv gestapa ukrytý v podzemí statku. Ten se pokusí přepadnout, přitom těžce zraní Maděrovu snoubenku.
Později čelí zvůli úředníků z Okresní zemědělské správy, kteří mají osobní zájem na zlikvidování jeho pastvinářského družstva, vypořádává se s pytláky dobytka i extrémním suchem v roce 1947.
Po komunistickém převratu v únoru 1948 je degradován na vojína, nedlouho poté zatčen a krutým mučením donucen k přiznání vykonstruovaného obvinění z protistátní činnosti. Za velezradu a špionáž je odsouzen k 15 letům vězení. Na konci řady sledujeme první dny jeho pobytu v lágru a nucené vystěhování jeho nejbližších ze statku.
Děj druhé řady seriálu
Děj třetí řady seriálu
Děj čtvrté řady seriálu
Film a knihy
První řada byla sestříhána do podoby dvouhodinového filmu, který je pojat jako vzpomínání během návštěvy Maděrovy manželky ve vězení.
Knihy Zdivočelá země a Aukce vyšly společně v jednom svazku 1997 v nakladatelství Hejkal. Zdivočelou zemi ovšem autor dokončil již 1970, zůstala však v rukopise až do prvního vydání v Lidovém nakladatelství 1991.
Zajímavosti
Natáčelo se mj. v těchto lokalitách: Úštěk, Kladruby nad Labem, Solopysky, Fakultní nemocnice Motol, věznice Ruzyně, socioterapeutická farma v Bohnicích, Velká Chuchle, důl Příbram, vojenský Újezd Hradiště, Tábor, Houska, Hrazany, Nová Ves, Vinařice nebo Kunice, celkem 563 dnů.
Pětadvacet herců hlavních a středních rolí prošlo všemi řadami seriálu. Pracovali na něm čtrnáct let, v ději ovšem zastárli o 23 let.
Maděrův statek Dvůr Chýnov v Radíči objevili tvůrci seriálu náhodou, když jim ho doporučil architektův taxikář s tím, že ho vlastnil jeho známý. V den první návštěvy měli režisér Bočan (1938) s kameramanem Ivanem Šlapetou (1938) v plánu objet ještě čtyři lokace, ale k tomu již nedošlo.
Konkurs na roli Ilony Maděrové se konal v Bratislavě a dorazilo na něj přibližně deset hereček, přičemž Hubinská (1964) jako první. Někam pospíchala a se získáním role příliš nepočítala, přesto po krátkém rozhovoru režisér věděl, že je ta pravá.
Na lágru, kde Stránský doloval uran, jako jediný původní barák zůstal ten s označením G4, kde dotyčný opravdu trávil svůj vězeňský život.
V době vysílání první řady seriálu ještě nebylo prováděno měření pomocí peoplemetrů, ale tak zvanou "deníčkovou metodou". Z té pak jednou vyplynulo, že seriál má vyšší sledovanost než souběžně na Nově vysílaný Dallas. To u některých fanoušků tohoto amerického díla vyvolalo až hysterické reakce a tehdejší ředitel Novy Vladimír Železný (1945) tomuto problému věnoval nemalý čas ve svém pořadu Volejte řediteli.
Série
Oficiální trailer