Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Těmto se to nepovedlo: 5 nejznámějších dopadených (nejen bankovních) zlodějů

Těmto se to nepovedlo: 5 nejznámějších dopadených (nejen bankovních) zlodějů
Zdroj: BNP Paribas Personal Finance SA
Komerční prezentace

Chtěli být v balíku, místo toho je čekalo několik let za mřížemi, anebo smrt. Seznamte se s lupiči, kterým se sen o pohádkovém bohatství rozhodně nesplnil. A na závěr také s jedním, kterému se povedla největší loupež v historii, ale od té doby se po něm slehla zem.

Jak přijít k balíku peněz? Někdo zkouší loterii, kde je šance vyhrát hlavní cenu 1:14 milionům (!), jiný věří v institut zapomenutého bohatého strýčka, který se podělí o majetek v závěti. A pak jsou tu tací, kteří si chtějí bohatství vydobýt nepoctivě.

I našich pět zlodějů se rozhodlo pro život na šikmé ploše a rychle po ní sklouzlo. Ať už do věznic, či rovnou „do věčných lovišť“. Jak vám nastíní 5 konkrétních příběhů – obvykle platí, že ani velké peníze nezajistí klidný a spokojený život.

Bonnie a Clyde: Zapomeňte na romantiku

Délka kriminální činnosti: 21 měsíců

Dvojice loupežníků opředena romantickými představami o životě na hraně. 21 měsíců přepadávala banky, restaurace, benzínové stanice a nikdy si nevzala více než 1 500 dolarů. Taky si je ale ani nikdy pořádně neužila, policie je zastřelila. Respektive rozstřílela – lékař v jejich tělech našel více než 50 kulek. A sen o bezstarostném životě byl ten tam.

Jejich příběh se ale stal námětem pro několik knížek a taky pro oscarový film z roku 1967. Že jejich sláva dávno zašla? Pouhá mýlka! V roce 2012 se dvě zbraně, které měli u sebe během své smrti, vydražily za půl milionu dolarů.

John Dillinger: Loupežnická rocková hvězda. Mrtvá

Délka kriminální činnosti: 13 měsíců

Nejprve svůj život ve 20. letech minulého století spojil s neúspěšnou zločineckou bandou a chytli ho hned při prvém přepadení obchodu. Odseděl si několik let a tuto dobu bral jako inspiraci pro další zločineckou činnost. Jakmile si odpykal svůj první trest, založil si vlastní gang a zaměřil se na banky. Během čtyř měsíců přepadl šest bank.

Jeho zločinecká kariéra vypadala opravdu slibně, dokonce si získal na svou stranu i veřejnost. Při svých loupežích totiž prý nikoho nezabil, místní tisk ho navíc popisoval jako šviháckého hrdinu s promyšlenými postupy. John vykrádal banky po celých Spojených státech, několikrát ho policie chytla, jemu se ale vždy podařilo utéct. Propuštěným rukojmím, kterými si své útěky pojišťoval, potřásal rukou. Což veřejnost opět oceňovala a mluvila o něm jako o gentlemanovi. Zkrátka vzbuzoval obdiv jako rocková hvězda.

Nakonec ho zradila žena. Poté, co policie za jeho hlavu vypsala odměnu 10 000 dolarů, ho do kina pozvala jeho přítelkyně a tam Johna Dillingera přenechala napospas policajtům. Skončil s kulkou v hlavě.

Věděli jste, že…?
V roce 2020 se v České republice zloději pokusili o 1 240 loupeží. Policie objasnila 834 z nich.

Václav Babinský: 20 let ve vězení

Délka kriminální činnosti: 3 roky

Nejznámější český loupežník řádil ve 30. letech 19. století a postupně se stal legendou, která plnila stránky dobrodružných příběhů. Neměl problém s otevíráním zámků, dokázal se pohybovat po tmě i v cizím prostředí, a dokonce prý páčil okna, aniž by to kdokoli zpozoroval. Po loupeži se velice rychle vytrácel neznámo kam. Mluvil česky i německy, což využíval ke svým častým převlekům a mnohokrát ho od dopadení zachránilo dokonalé maskování a jeho „perfektes Deutsch“.

Nakonec ho policie po dlouhých peripetiích přeci jen dopadla. Václava Babinského odsoudili na dlouhých 20 let. Ve vězení se seznámil se sestrami Boromejkami, které se ho po odpykání trestu ujaly. Takže nakonec skončil v klášteře, kde žil v chudobě až do své smrti.

Jan Janeček: Poslední veřejná poprava

Délka kriminální činnosti: více než rok

Jeho loupežnická činnost děsila v druhé polovině 19. století nejednu českou obec. Pro krádeže si měl ve vězení odsedět 19 let, povedlo se mu ale utéct, a ještě v ten samý den započal další loupežnická dobrodružství.

K jeho rychlému dopadení nepomohla ani vypsaná odměna 100 zlatých. A tak trvalo přes rok, než opět skončil ve spárech spravedlnosti. A to již nadobro.

Na setnutí Jana Janečka se přijely podívat davy, šlo totiž o poslední veřejnou popravu na území tehdejšího Rakouska-Uherska. Tělo bylo zakopáno neznámo kam.

Vincenzo Peruggia: Ukradl Monu Lisu, ale nezbohatl

Délka kriminální činnosti: dva roky

Tento italský zloděj stojí za největší uměleckou krádeží 20. století. Povedlo se mu ukrást obraz Mony Lisy, a to za bílého dne. Odnesl si ji v saku! Co se mu ale nepovedlo, byl její prodej. Nejprve dílo ukrýval dva roky v truhlici ve svém bytě a zbožně se na Monu díval. Pak se sice rozhodl zkusit obraz zpeněžit, možný kupec ale ihned zalarmoval polici. A tak ani nikdy pohádkově nezbohatl, naopak skončil ve vězení.

Největší loupež v moderních českých dějinách

V roce 2007 se stala česká loupež století. To si František Procházka odnesl z trezoru bezpečnostní agentury více než půl miliardy korun, což je doposud největší uloupená suma v historii České republiky. Následně zmizel neznámo kam. Několikrát se o jeho dopadení pokoušeli jak policisté, tak i soukromá očka. Neúspěšně. Vynořily se i dohady, že je zloděj století už dávno po smrti.

Mimochodem, moderní lupiči to mají v poslední dekádě těžší. Minimálně pokud si dělají zálusk na banky, protože bezhotovostních poboček bank přibývá. Snadno si v nich založíte účet, sjednáte spotřebitelský úvěr, pojištění nebo třeba hypotéku, ale hotovostní transakci tu neprovedete. Důvodem je jednak klesající zájem Čechů o klasickou hotovost a samozřejmě i bezpečnost.

Další články

Nejnovější kauzy