Tenhle příběh vás dojme: Šimpanzice, která se ocitla na pokraji smrti, se srdečně loučila se svou ošetřovatelkou
Jmenuje se Wounda a to hovoří za vše. V jednom z konžských dialektů to totiž znamená "blízko smrti" – a to ve chvíli, kdy se dostala do Centra rehabilitace šimpanzů Tchimpounga, skutečně byla.
Trvalo několik dlouhých let, než se Wounda zotavila natolik, aby mohla být vypuštěna zpět do volné přírody. Při této příležitosti vzniklo několik dojemných fotografií, na kterých šimpanzice naposledy objímá svoji zachránkyni – slavnou zooložku Jane Goodall.
"Centrum jsem v Konžské republice otevřela před dvaceti lety. Staráme se tu především o šimpanze zabavené nelegálním obchodníkům a následně je vracíme zpět do divočiny – konkrétně na ostrov Tchindzoulou," vysvětluje Jane.
Většina tohoto říčního ostrova je pokrytá hustým tropickým pralesem. Jane a její tým zde vybudovali i několik zařízení, například jakousi ubytovnu, ve které mohou šimpanzi bezpečně přenocovat.
"Wounda je v pořadí již patnáctým šimpanzem, kterého jsme sem během posledních osmnácti měsíců převezli z Tchimpounga. Když jsem otvírala její transportní bednu, měla jsem z toho skvělý pocit. Byla na tom opravdu špatně, ale díky úsilí dr. Rebeky Atencia doslova vstala z mrtvých," říká dojatá Jane.
Wounda chvíli sedí nahoře na bedně a zvědavě se rozhlíží po svém novém domově. Najednou se otočí… A padne Jane kolem krku. Zdá se, že jejich vzájemné objetí trvá celou věčnost. Pak, aniž by se jedinkrát ohlédla zpět, Wounda pomalu zamíří do přítmí pralesa…