Tenhle zabiják žen dostal krásnou Julii Pazderka: 5 věcí, které musíte vědět o rakovině děložního čípku!
Rakovina děložního čípku se řadí mezi zhoubná nádorová onemocnění, kdy se povrchové buňky děložního čípku začnou nekontrolovatelně množit.
1. Kdo se nakazí?
Pozor, rakovinou děložního čípku se můžou nakazit muži i ženy! Jedná se o celosvětově rozšířenou nákazu, která se objevuje po zahájení sexuálního života. Nemoc může vypuknout až u 80 % lidí, ale po nákaze dochází ke spontánnímu vymizení viru. Bohužel u některých pacientů může vypuknout infekce.
Virus se přenáší pohlavním stykem a nejvíce ohrožené jsou mladé dívky. Do 35 let se dokonce s infekcí potýkají 2 ze 3 žen. O nemoci však často ani nevědí, protože jejich imunitní systém stihne viry zničit.
2. Výskyt v České republice
Ročně u nás podle Ústavu zdravotních informací a statistiky na toto onemocnění zemře 300-450 žen a je diagnostikováno 1100 případů
3. Projevy a příznaky
Rakovina děložního čípku je zákeřné onemocnění, které o sobě nedává nijak vědět. Pokud se nádor rozvine, ženy obvykle cítí bolest v podbřišku, krvácejí po pohlavním styku a mají zapáchající výtok. Tyto příznaky nemusí být nutně jediným ukazatelem nemoci, každopádně by ženy v takovém případě měly okamžitě vyhledat pomoc gynekologa!
4. Prevence
Nejlepší prevencí je právě návštěva lékaře. Ten během pravidelných prohlídek udělá na čípku stěr a výsledky pošle na rozbor Během pár dní se tak dá zjistit, zda je s ženou něco v nepořádku. Farmaceutické firmy také doporučují očkování proti rakovině děložního čípku.
5. Léčba
V případě předrakovinných změn na děložním čípku gynekolog může doporučit chirurgický zákrok zvaný konizace. Tím se z čípku odstraní postižená tkán. Zákrok trvá 5 minut a patří k těm nejjednodušším.
Samozřejmě všechno záleží na individuálním zdravotním stavu ženy. Někdy je doporučeno si nechat odstranit celou dělohu a poté může následovat radioterapie, v těžkých případech už chemoterapie.