Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Tereza Hlůšková se konečně dočkala: Do Pákistánu za ní přijela první česká návštěva

Tereza ve slunečních brýlích, její ctitel Shoaib Nazai na snímku v dioptrických.
Zdroj: profimedia
Předchozí Další
+ Dalších 55 fotografií
pašeračka
Česká pašeračka Tereza Hlůšková (23) má za sebou první českou návštěvu ve vězení v Pákistánu. Přijeli se za ní podívat čeští poslanci Daniel Pawlas z KSČM a Michal Ratiborský z ANO. Ti byli velmi překvapeni nejen podmínkami ve vězení, ale i tím, co jim Hlůšková vyprávěla.

Tereza Hlůšková si ve vězení v Pákistánu odpykává téměř devítiletý trest za pašování heroinu Poprvé od chvíle, kdy byla zamčena za mříže, se dočkala české návštěvy. Přijeli za ní poslanci Daniel Pawlas a Michal Ratiborský, kteří do země vyrazili v rámci meziparlamentní skupiny přátel Pákistánu

Nejdříve vše nasvědčovalo tomu, že se za uvězněnou Češkou ani nedostanou. Získat povolení k návštěvě se ukázalo jako složitý proces. "Naštěstí nám po přemístění do Láhauru velice pomohl guvernér provincie Panjab, kterého jsem požádal o povolení k návštěvě a my jsme ho na poslední chvíli získali," sdělil serveru TN.cz Pawlas.

Setkání s Terezou se nakonec zdařilo a trvalo zhruba 40 minut. "Věznice i samotné setkání se slečnou Terezou byly příjemným překvapením. Návštěva proběhla v dobré atmosféře," uvedl Daniel Pawlas. "Hovor probíhal tak, že vězněná Tereza H. byla dozorkyní přivedena nádvořím s krásně upravenou zahradou, o jejíž údržbu se starají odsouzení vězni, k oknu, ve kterém byla mříž a síť. A po celou dobu stála dozorkyně vedle ní. Já a můj kolega Ratiborský jsme byli v místnosti na druhé straně ve společnosti vězeňské služby," popsal setkání poslanec.

Kromě Terezy a její návštěvy nikdo z přítomných neuměl česky, i díky tomu návštěva probíhala v příjemném duchu a především se zárukou toho, že Tereza kvůli vlastní bezpečnosti nelže. "Bylo pro nás příjemným překvapením, že vězněná Tereza si nikterak zásadně nestěžovala na podmínky ve vězení, potvrdila nám, že se k ní chovají slušně, nedochází k fyzickému ani psychickému násilí. Obývá celu se starší spoluvězeňkyní ze Srí Lanky a rozumějí si," sdělil Pawlas.

I přesto jsou ale věci, které Hlůškovou za mřížemi nesmírně trápí. "Co ji mrzí, je to, že by ráda četla, ale knižní fond je omezený a velmi zastaralý. Druhý problém, který ji trápí, je ten, že by chtěla mít stejnou možnost jako místní vězni občas si telefonovat s rodinou v České republice, ale toto je jí odpíráno, a to prý z důvodu drahých telefonních poplatků do ČR," uvedl poslanec. I proto následně se svým kolegou požádali guvernéra Panjábu o možnost dodání více knih a umožnění telefonátů s rodinou.

Ačkoliv vinu či nevinu Terezy Hlůškové během návštěvy poslanci probírali, Pawlas ji s ohledem na probíhající odvolací řízení komentovat nechce. "Svým přístupem k této záležitosti si získala můj respekt a obdiv. Byla v celé kauze odsouzena jenom ona sama a další desítky osob, které tyto věci organizují a bohatnou na nich, se svobodně procházejí a často si o nich myslíme, že jsou to důvěryhodné a vážené osoby. Věříme s kolegou Ratiborským, že celá tato kauza je dostatečným varováním pro mladé lidi, aby si dali dobrý pozor, s kým se scházejí, co v životě činí, protože následky podobných špatných kroků bývají mnohdy nezvratné. Slečně Tereze společně upřímně přejeme pevnou víru a naději v brzký návrat do vlasti," dodal Pawlas.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy