Teror v Norsku: Dán (37), který vraždil lukem a šípy, před útokem konvertoval k islámu
Dánský občan, který je podezřelý ze středeční vraždy pěti lidí v norském městě Kongsberg, podle policie konvertoval k islámu. Policie ho prý znala a věděla o jeho možné radikalizaci.
„Již dříve byly obavy z jeho možné radikalizace. Tyto obavy jsou z roku 2020 i z předchozí doby. Letos jsme o něm hlášení neměli,” prohlásil regionální policejní šéf Ole Bredrup Saeverud. „Mezi oběťmi jsou čtyři ženy a jeden muž ve věku mezi 50 a 70 roky,” dodal.
Sedmatřicetiletý podezřelý, který má dánskou matku a norského otce a v Kongsbergu dlouhodobě žije, útočil lukem a šípy i dalšími zbraněmi. Ve středu večer byl zadržen a předběžně obviněn, informoval norský list Verdens Gang. Policie prověřuje, zda nešlo o teroristický čin. Podezřelý podle ní jednal sám.
Zadržený byl vyslechnut
„Zadržený byl v noci na dnešek vyslechnut a přiznal se k určitým faktům souvisejícím s případem,” prohlásila prokurátorka Ann Irén Svaneová Mathiassenová. „Uvidíme, zda oficiálně přizná vinu,” dodala Mathiassenová. Podle norské televize TV2 se muž léčil s blíže neupřesněnými zdravotními problémy.
Útočník ve středu večer zabil ve městě Kongsberg nedaleko metropole Osla pět lidí a další dva zranil. Oba zranění jsou na jednotce intenzivní péče, nejsou ale v ohrožení života, píší norská média. První hlášení o muži s lukem a šípy, který střílí po lidech, přišlo v 18:13. Útok začal v supermarketu Coop Extra, což potvrdila mluvčí řetězce. Několik lidí bylo zabito přímo v obchodě. Jedním ze zraněných v obchodě je policista, který byl v tu chvíli mimo službu.
Policejní manévry
Útočník se následně pohyboval po městě, lidé před ním utíkali a policie se s ním střetla v 18:47. Předcházely tomu velké policejní manévry. Podle norských médií bylo ve městě nasazeno mnoho policistů a nad centrem kroužil vrtulník. Povoláni byli i pyrotechnici. Úřady vyzvaly obyvatele, aby nevycházeli; některé čtvrti byly policejně uzavřeny.
Vedení norské policie v reakci na útok začalo urychleně všem strážcům zákona vydávat zbraně, protože většina policistů slouží v této severské zemi neozbrojena, píše AFP.
Norsko, jinak tradičně pokojná země, byla v minulosti také dějištěm několika útoků pravicových extremistů. Ten nejhorší se stal 22. července 2011, kdy Anders Behring Breivik zabil 77 lidí. Většinu z nich postřílel na ostrově Utöya nedaleko Osla, kde měla setkání sociálnědemokratická mládež.