Této krásné holčičce najednou narostl penis. To samé se stalo kamarádkám
Je skutečně možné narodit se jako dívka a v pubertě se změnit na kluka? Zní to šíleně, jenže je to krutá realita, se kterou se musí vyrovnat „holkokluci“ v Dominikánské republice. Pokud nevěříte, pojďte si přečíst, jak to ve skutečnosti s těmito dětmi je.
Guevedoces znamená v překladu „penis ve 12 letech“ a je to opravdu neuvěřitelné splašení hormonů, které zamíchá životem jedince od základu. Jaké to asi je narodit se jako půvabná holčička a v pubertě mezi nohama najít nezvaného návštěvníka – penis? Jedno z devadesáti dětí ve vesnici Salinas v Dominikánské republice o tom ví své.
My jsme zvyklí, že pohlaví dítěte je běžně zjistitelné v osmém týdnu těhotenství, to ovšem neplatí pro „postižené“ obyvatele Salinasu, kterým chybí enzym, jehož úkolem je dostávat hormony do pohybu. Výsledkem tak je, že varlata a penis narostou později, a to zpravidla až v pubertě, kdy začne tělo chlapce produkovat velké množství testosteronu. Tento vývoj mělo dítě ovšem logicky prodělat již v děloze a ne až kolem dvanáctého roku života.
To, že se změní tělo, je jedna věc, dokážete si ovšem představit, co tato transformace provede s psychikou dítěte? Tyto děti se většinou přirozeně cítí jako kluci, a tak přesto, že jsou oblékáni do sukýnek a česají se jim copánky, k jejich nejoblíbenější zábavě patří typicky klučičí věci. Postupem času jim i tělo začne prozrazovat, že z nich křehká holčička nebude. Pro rodinu přichází tedy zatěžkávací zkouška a je nucena čelit tomu, že místo dcery mají syna.
BBC odkrylo příběh Carly, která se v pubertě proměnila na Carlose. Sama dívka/chlapec prozradila, že své zvláštnosti si všimla lehce po pátých narozeninách. Cítila zvláštní pouto k chlapcům, které se projevovalo vyžadováním klučičích her, oblečení i členství v partě. Poté, co jí narostly svaly, bylo jasné, že z ní bude Carlos. Rodina tuto zprávu vzala pozitivně, protože již její sestřenice tuto změnu prodělala.
Tyto příběhy o dívkách, které se transformovaly na chlapce, můžou znít neuvěřitelně, ovšem věda má pro ně jasné vysvětlení i označení. Už v sedmdesátých letech postiženou oblast Dominikánské republiky navštívila lékařka Julianne Imperato a „guevedoces“ pečlivě prozkoumala. Výsledkem průzkumu byl fakt, že tyto děti neměly během těhotenství dostatek potřebných enzymů.
Přístup k těmto zvláštním dětem je v Dominikánské republice společností celkem pozitivní, což se rozhodně nedá tvrdit o situaci v Papue, kde se děti musí vypořádat s odsouzením a posměchem za svojí odlišnost. Obě kultury ovšem věří ve tři pohlaví: žena, muž a guevedoces. Sexuální orientace těchto jedinců nebývá nijak narušena a po transformaci žijí jako plnohodnotní muži, kteří mají pouze osobní zkušenosti s tím, jaké to je být ženou, což je k nezaplacení, nemyslíte?