Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Těžké okamžiky Madeleine Albright: Část dětství prožila v protileteckém krytu

Madeleine Albright jako dítě v Praze.
Zdroj: Twitter Dr Daniela Richterova
Předchozí Další
+ Další 3 fotografie
politička

Madeleine Albright, která zemřela ve středu ve svých 84 letech, byla významnou americkou političkou, jejíž rozhodnutí ve funkci ministryně zahraničí USA se dotýkaly celého světa. Původně přitom pocházela z pražského Smíchova. V Československu žila do roku 1948 s přestávkou za nacistické okupace. Češtinu nikdy nezapomněla, jak poznamenala pro média.

Ještě pod jménem Jana Körbelová se budoucí ministryně zahraničí USA narodila 15. května 1937 na pražském Smíchově. Ačkoliv byla Madeleine Albright pokřtěna, narodila se do židovské rodiny. Její prarodiče a několik příbuzných se stali oběťmi holocaustu.

Ze zeměpisu měla za 4

Její otec Josef Korbel byl československý diplomat. Hned po Hitlerově okupaci zbytku Československa v březnu 1939 se mu podařilo i s celou rodinou odejít do Londýna. Otec se stal pracovníkem československé exilové vlády a aktivně se účastnil boje proti Hitlerovi. Právě v Londýně nastoupila Jana do školy. Žačka byla sice živá, ale bystrá a učivo prý zvládala lehce s jednou výjimkou – nešel ji zeměpis a měla z něj 4. „Značnou část dětství jsem prožila v protileteckém krytu a zpívala jsem si,“ vzpomínala Albright.

V roce 1992 dostala příležitost zapojit se do volební kampaně Billa Clintona. Na budoucího prezidenta udělala Albright dobrý dojem a po volbách ji jmenoval velvyslankyní USA v Radě bezpečnosti OSN. V roce 1997 se stala jako vůbec první žena v historii USA ministryní zahraničí. Funkci zastávala až do roku 2001.

Navštívila i Terezín

O svém židovském původu se Albright podle časopisu Forbes dozvěděla až v dospělosti. Její rodiče totiž konvertovali ke katolictví a o židovské minulosti nemluvili. Albright se po zjištění o židovském původu o své kořeny začala zajímat. S rodinou se vydala i do Terezína, kde zemřelo šestadvacet jejích příbuzných.

„Celá naše cesta byla opravdu důležitá, ale opravdu také moc smutná, protože jsem s sebou vzala svoje dcery a vnoučata a mluvili jsme o tom, co se všecko stalo v naší rodině. Dětem jsem říkala, že nikdy nemůžeme zapomenout, co se tam stalo, a vždy být proti tomu, když jsou lidé nespravedlivě trestaní. Jen za to, kým jsou,“ uvedla pro Radiožurnál. Albright zároveň nikdy nezapomněla na to, kde se narodila. Až do smrti si uchovala znalost češtiny a do Česka se pravidelně vracela

Hvězda Zlatovlásky drsně zkritizovala Českou televizi. Nebýt starých pohádek, nemají co vysílat, tvrdí Štěpánek

Související články

Další články

Nejnovější kauzy