TikTok kritizují rodiče i odborníci: Aplikace přesto vydělává naprosto šílené peníze
Mobilní aplikace TikTok pro natáčení a sdílení krátkých videí vznikla v roce 2016 pod názvem Musical.ly. Tu v roce 2017 koupila společnost ByteDance, která dala vzniknout platformě, jež nyní spojuje miliony uživatelů z celého světa.
TikTok je celosvětovým hitem a nejstahovanější neherní aplikací. Web Sensor Tower zveřejnil, že TikTok díky milionům stažení a uživatelů vydělává obrovské peníze. Jen za letošek jeho hodnota stoupla na 96 milionů dolarů, tedy zhruba na 2 a čtvrt miliardy korun v přepočtu. To je desetkrát víc než v loňském květnu.
Především mezi dospívajícími oblíbená aplikace vydělává aktuálně víc než například YouTube I tato aplikace ale pozoruje velký finanční nárůst. Třetí v pořadí je se svým vysokým výdělkem Tinder, aplikace sloužící k seznamování, kterou si oblíbili i uživatelé v Česku.
TikTok a kritika
Aplikace TikTok čelí kritice především ze strany dospělých, kterým se nelíbí, že si děti mohou často přehrát i videa zobrazující násilí či erotiku, která je podle pravidel zakázáno nahrávat. Při takovém počtu uživatelů je kontrola nahraných videí nepochybně náročná.
V loňském roce museli správci aplikace na nátlak uživatelů přiznat, že záměrně minimalizují dosah videí od uživatelů, kteří trpí fyzickým postižením, homosexuálů, obézních lidí, či například osob s Downovým syndromem. Vysvětlili to tak, že jsou tito uživatelé nejpravděpodobnějším terčem šikany, před kterou je chtěli chránit. Toto vysvětlení se ale mnohým nelíbilo.
Čeští slavní na TikToku
Celosvětovému hitu, jakým TikTok nepochybně je, se nemohly vyhnout ani české celebrity, které své fanoušky zaplavují videi na různá témata. Mezi těmi, kteří do aplikace často přispívají, je například Richard Krajčo, Eva Burešová, Tereza Těžká, kterou lidé znají z dokumentu V síti, ViralBrothers, kteří byli v minulosti hvězdami českého YouTube, nebo například i někdejší první dáma Dagmar Havlová.