Tleská mu celá Amerika: Kdo je Dr. Dre, rapper, který ovládl letošní Super Bowl
Král rapu Dr. Dre. Show v polovině Superbowlu, finále americké ligy amerického fotbalu, patří velmi často ke špičce toho, co dokáže americký šoubyznys v daný rok vyprodukovat. Interpret, který dostane na starosti koncert právě o přestávce, to považuje za jedno z největších privilegií, kterého se mu na americkém kontinentu může dostat. Letos přestávka patřila hvězdám světového rapu. Kromě i v Česku známějších jmen jako Eminem, 50cent či Kendricka Lamara mohli diváci vidět v hlavní roli rappera Dr. Dre, který dostal v celé show obrovský prostor a světové superhvězdy k němu vzhlížely jako k duchovnímu otci. Kdo je vlastně Dr. Dre a jak se z něj stal jeden z nejvlivnějších hudebníků světa?
Jeho jmění se odhaduje na v přepočtu více než 17 miliard korun, jím založená vydavatelství nahrávají ty největší rapové superhvězdy, točí se o něm životopisné filmy a jeho postava byla zařazena i do jedné z nejpopulárnějších počítačových her všech dob. Šestapadesátiletý Andre Romelle Young je prostě typickým představitelem amerického snu - od začátku až do konce. Narodil se do rodiny dvou hudebníků, otec rodinu krátce po jeho narození opustil a Andre se s matkou hodně stěhoval. Nakonec zakotvili v Comptonu, kalifornském městě nechvalně proslulém obrovským množstvím gangů a vysokou kriminalitou. Když svět zažívá boom rapové hudby, Andre je na střední škole a v rapu vidí na rozdíl právě od školy svou budoucnost. Když v roce 1984 dostává k Vánocům přístroj, na kterém si může nahrávat části písniček a skládat z nich vlastní zvuk, okamžitě tomu propadne.
Zrození Dr.Dre
V tu chvíli byla jeho budoucí kariéra jistá. Vymýšlí si preudonym Dr. Dre, doktorským titulem se nechal inspirovat u tehdejší basketbalové hvězdy, Julia Ervinga, který si říkal Dr. J., Dre pak byla zkratka jeho jména Andre. Po několika menších pokusech se přidává k nově se formující skupině NWA. Zvuk, který skupina produkuje, je tvrdý, nebojí se ani sprostých a rasistických výrazů. Legendární song Fuck tha Police, který si všímá násilí policie vůči černochům a vychází v roce 1988, způsobuje, že americká FBI posílá do nahrávací společnosti varovný dopis, že písnička vybízí k násilí proti policii. Funguje to. Alba se prodává více než dva miliony kopií a hvězda NWA prudce stoupá.
Dr. Dre cítí, že je čas postavit se na vlastní nohy. Zakládá Death Row Recods, hudební label, který později vstoupí do historie. V jedné písničce na jeho novém albu, které vychází v roce 1992, se objevuje jakýsi Cordozar Calvin Broadus, vysoký hubený týpek s hodně zvláštním hlasem a ještě zvláštnějším pseudonymem - Snoop Doggy Dog. Zde ukazuje Dre poprvé své producentské schopnosti a během několika let dělá ze Snoop Dogga absolutní rapovou superhvězdu první velikosti, které fanynky leží u nohou dodnes.
Stoupající hvězda
V roce 1994 platí jeho kolega a šéf Death Row Records kauci jeden a půl milionu dolarů za mladíka občanským jménem Lesane Parish Crooks, který byl obviněn ze sexuálního napadení fanynky a hrozily mu roky ve vězení. Proč to dělal? Lesaneho pseudonym byl totiž Tupac Shakur a album, které s ním poté firma nahrála, patří podle některých kritiků k tomu vůbec nejlepšímu, co v rámci žánru kdy vzniklo. Album Me Against the World se stává několikrát za sebou platinové a umisťuje se na prvním místě legendární hitparády Billboard. Není pochyb, že jako producent je Dr. Dre extrémně nadaný. Proto odchází ze slibně rozjetých Death Row Records a zakládá nové vydavatelství.
Říká se, že seznámení Dr. Dre s Eminemem bylo spíš dílem obrovské náhody. Eminemovu demonahrávku prý našel na zemi u jednoho ze svých přátel v garáži. Tenkrát ho ještě nepřesvědčila, ale Eminema si zapamatoval, a když vyhrál jednu lokální talentovou soutěž, bylo rozhodnuto. Dr. Dre se dočkal obrovské kritiky za angažování bělocha v hudebním žánru, který byl do té doby vyhrazen hudebníkům černé pleti. Tyto kritiky však po obrovském úspěchu Eminemova alba The Marshall Mathers LP velmi rychle utichly a Dr. Dre opět dostál své pověsti geniálního hledače talentů. Podobný příběh bychom tu mohli vyprávět u dalších jmen, která Dr. Dre takříkajíc udělal. 50cent, Busta Rhymes, The Game, Kendrick Lamar - to je jen malý výčet jeho odchovanců.
Závratné bohatství Dr. Dre
Jeho kariéra i kariéry jeho svěřenců stoupají strmě vzhůru a Dre cítí, že je čas na nové nápady. V roce 2008 zakládá společnost Beats Electronics, se kterou vyrábí a prodává prémiová sluchátka, kterým samozřejmě dává své jméno. Dalším výrobkům propůjčují jména třeba Lady Gaga nebo Diddy. Firma má obrovský úspěch a nakonec ji v roce 2014 odkupuje podle Forbes společnost Apple za neskutečné 3 miliardy dolarů (skoro 62 miliard korun). Dre v té době vlastní pětadvacetiprocentní podíl a prodejem se z něj stává jeden z nejbohatších hudebníků, ale i obyvatel světa.
Promlouvá i do videoherního průmyslu. Jeho postava se objevuje v jedné z nejpopulárnějších her světa, Grand Theft Auto V, a Dre dokonce nahrává několik písniček, které první nevydává na žádném albu a nechává je exkluzivně pro hráče. Tato kampaň má obrovský úspěch a "důchodce" Dre se stává znovu masivně populární i u mladé generace.
Podívejte se na jeho účinkování v Grand Theft Auto V:
Superbowl
Jeho texty jsou extrémně vulgární, plné násilí, přesto je zná celá Amerika i svět. Ke vtipné situaci dochází třeba na zmíněném Superbowlu, kdy interpreti museli vynechat nebo pozměnit pěkných pár slok, aby vůbec byly s přimhouřením obou očí vysílatelné živě před dvaadvacátou hodinou. Ale Dr. Dre je prostě nedílnou součástí hudby, a i když se někdo na jeho žánr možná stále dívá skrz prsty, Dr. Dre alias Andre Romelle Young dokazuje, že s ním do budoucna rozhodně musíme počítat. Kdo ví, kdy něco podobného potká i Česko.