Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Tlusté Češky nemohou ani otěhotnět: Gynekoložka prozradila eXtra.cz, jak na to! RADY ODBORNÍKA

Morbidně obézních žen v Česku přibývá. Kromě dalších zdravotních potíží se s nadváhou pojí i nemožnost otěhotnět. Když už se takové ženě početí podaří, vzniká ohromné množství rizik pro ni samotnou a především pro dítě. Redakce eXtra.cz proto oslovila gynekoložku, která o stále sílícím problému promluvila.

Dávno neplatí, že obezita je americkou "výsadou". Tlustých žen přibývá i v Česku, a jak už jsme upozornili, nadváha způsobuje trable zejména ve věcech souvisejících s těhotenstvím. Už samotné oplodnění je problémem, který řada obézních žen nemůže překonat.

V případě zdárného početí ale obézní nastávající matka ohrožuje sebe i plod. Vzniká řada rizik, které mohou skončit tragédií. Redakce eXtra.cz se proto zeptala gynekoložky MUDr. Jely Wagnerové na odborný názor. Její slova jsou v mnohém šokující. Jde ale o holá fakta, ke kterým se musí každá žena s nadváhou postavit čelem.

Měla byste nějakou radu, jak si obézní ženy mohou dopomoct k oplodnění?

"Nežrat!"

To je hezká rada. Neexistuje nějaká odbornější?

"Já si myslím, že je to dost odborné. Prostě zhubnout, co jiného."

Takže když chce obézní žena otěhotnět, pomůže jí jedině zhubnutí.

"No jistě, samozřejmě. To jí pomůže i jinak, nejenom k otěhotnění."

Když už se obézní ženě otěhotnět podaří, vzniká veliké riziko potratu. Lze tomu nějakými aktivitami během těhotenství předcházet?

"To těžko. Potrat může být z různých příčin a většinou pokud to těhotenství není v pořádku hned od začátku, nic se s tím nenadělá. Nedá se mávnutím ruky říct, tohle dělejte a všechno bude v pořádku. Každá žena má jiné založení, genetické pozadí, takže to není jenom tloušťka, ale samozřejmě spousta dalších rizikových faktorů."

A jakým způsobem obezita těhotné ženy ohrožuje samotný plod? Co všechno případně dítěti hrozí? Může tomu matka nějakým způsobem předejít?

"Obézní matky mají daleko víc komplikací v těhotenství. Například vyšší tlak, cukrovka může být, navíc v tukové tkáni se tvoří další velké množství hormonů. To všechno to může ovlivnit. Ale nemusí. Nedá se to říct kategoricky, každá žena je jiná. Některá je obézní a má deset dětí a jiná je hubená a neotěhotní. Prostě obezita jako taková je rizikový faktor úplně na všechno. Také záleží na tom, jaký je stupeň obezity. Když má někdo nadváhu pár kilo, není to nic tak závažného, když má někdo obrovskou, pak je ohrožen vším možným. Hlavně srdečními problémy, vysokým tlakem, cukrovkou. Už jenom porod obézní ženy může být komplikovaný. Má vyšší riziko trombóz, embólie a dalších onemocnění."

Lze dopředu určit nějaká "bezpečnostní" opatření, která by se měla u porodu dodržet?

"To těžko. Proto každá těhotná žena chodí do poradny a sleduje se tlak, cukr a všechno tohle."

Takže pro obézní ženy platí v těhotenství ta samá pravidla jako pro ženy s průměrnou váhou?

"Tak samozřejmě, víc dělat nemůžeme. Těžko jim můžeme naordinovat nějakou hladovku, takže když už je obézní a těhotná, snažíme se tu péči dělat tak jako u všech ostatních."

Máte sama zkušenost s těhotnou obézní pacientkou?

"Já to nějak nesleduju. Pokud se pacientce nedaří otěhotnět, tak ji většinou posílám do centra asistované reprodukce. Tam už potom zjišťují, zda je problém ve váze nebo v něčem jiném. Většinou když se řekne, paní, vy jste obézní a musíte zhubnout, pacientky to moc neberou. Ale znovu opakuji, musí se to posuzovat podle konkrétní ženy. Stejně jako v medicíně obecně, ani tady není nic jednoznačné. Jestliže chce mít žena dobrý život a bezproblémové těhotenství, měla by si hlídat váhu."

Související články

Další články

Nejnovější kauzy