Tmavý malý pokoj a studené jídlo. Voráčová popsala pobyt v australské karanténě
Austrálie byla nekompromisní. Světová tenisová jednička Novak Djokovič (34) byl v neděli deportován zpátky do Srbska. Stejně tak dopadla i naše tenistka Renata Voráčová (38), která byla na konci minulého týdne poslána zpět domů. Ještě předtím si však vytrpěla několik dnů v karanténě na detenčním pokoji. Tenistka exkluzivně pro eXtra.cz prozradila, jak zvládala týden zavřená v malé hotelové místnosti a jestli by nyní přehodnotila svůj pohled na očkování proti koronaviru.
Striktní podmínky
Tenistka Renata Voráčová, která se na Australian Open dostala do stejné situace jako její srbský kolega Novak Djokovič, si sice stihla zahrát turnaj v Melbourne, ale po přehodnocení zdravotních výjimek jí bylo vízum zrušeno a byla umístěna v karanténním hotelu. Po vyčerpávajícím výslechu a týdnu stráveném v detenčním pokoji se rozhodla v prestižním turnaji dále nepokračovat a vrátit se domů.
"Už jsem zpátky v Česku. Pobyt na samotném pokoji jsem zvládala celkem dobře, ale dlouhodobě bych tam zůstat nechtěla," řekla eXtra.cz sportovkyně, která si dny na pokoji krátila sledováním zpráv ohledně kauzy Novaka a telefonickou komunikací s právníky, trenérem, českým konzulátem či organizací WTA, se kterými hledala řešení její nepříjemné situace.
Jaký ale vlastně byl její pobyt v karanténě na hotelovém pokoji? "Vše tam má harmonogram a nějaké vymoženosti tam nejsou, aspoň já jsem je neměla," svěřila se tenistka. "Podmínky byly velmi striktní. Mě přivezli a strčili na pokoj a tam jsem byla až do odjezdu," dodala.
Tmavý pokoj bez čerstvého vzduchu
Dokonce i jídlo bylo v detenčním pokoji Voráčové podáváno na příděl a vždy ve stejný čas. "Je to jídlo tzv. s sebou v plastových krabičkách, takže je často vlažné, studené. Moc jsem tam nejedla za tu dobu, co jsem tam byla, jen špagety druhý den a nějaké ovoce, jinak jsem ani neměla moc hlad," povzdechla si tenistka a zároveň si postěžovala na celkový nekomfort a pokoj bez čerstvého vzduchu. "Byl to jednoduchý tmavý pokoj se špinavým kobercem a postelí uprostřed, televizí a sprchou," sdělila své dojmy z místa, kde strávila týden svého života a tím, že cokoliv potřebovala, muselo projít přes několik přísných kontrol.
"Přijela jsem jen v oblečení, co jsem měla na sobě, takže první den mi chybělo vše z mých osobních věcí. Druhý den mi trenér poslal malou tašku s pár věcmi a léky, předtím, než ke mně došla, ji skenují a kontrolují, a nechtěla jsem, aby mi případně zabavili věci, tak jsem chtěla poslat jen ty nejnutnější." Ačkoliv bývá zvykem, že si pokoj musí lidé v karanténě platit sami, Renata tuto zkušenost neměla. "Já jsem si ho neplatila, nikdo to po mně nechtěl. Nebyla jsem tam kvůli karanténě, umístili mě tam."
Podpora lidí
I když se musela vzdát své účasti na australském tenisovém turnaji, na místní lidi nezanevřela. "V novinách se to nafukuje, že nechtějí cizince tenisty, aby tam hráli, ale místní to tak nevnímají. Naopak mají kvůli malému počtu turistů v zemi zavřené velké množství obchodů, lékáren a podobně," řekla Renata Voráčová, které se dostalo i velké podpory ze strany fanoušků, kteří se shromažďovali před hotelem, kde byla ubytována. "Každý den jsem je slyšela. Obdivuhodné. Skandovali i mé jméno, nepřipadala jsem si tam tak sama," podotkla potěšeně. Přesto se ale rozhodla nepokračovat v boji a radši se vrátit na rodnou hroudu. "V situaci, v jaké jsem se ocitla, to pro mě bylo nejlepší řešení. A bylo by pro mě nemožné jít na kurt bez tréninku po několikadenním pobytu tady," řekla, i když přiznala, že její tým byl z vývoje událostí velmi zklamaný. "Neměl to lehké, musel organizovat spoustu věcí, když jsem byla zavřená v detenčním hotelu," dodala se slovy díků za podporu i ze strany týmu.