To jsou oni: Za výbuchem ve Vrběticích a smrtí Skripala mají stát Saša a Ruslan...
V současnosti probíhá pátrání po dvou mužích s ruskými pasy, kteří se v roce 2014 pohybovali po území České republiky a kteří jsou podezřelí z otravy bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v britském Salisbury z roku 2018.
Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) pátrá po dvou mužích s ruskými pasy, Alexandru Petrovovi a Ruslanu Boširovovi, kteří se v říjnu 2014 pohybovali v Praze, Moravskoslezském a Zlínském kraji. Oznámila to dnes na policejním webu. Podle fotografií i jmen z pasů jde o stejné dva muže, kteří jsou podezřelí z otravy bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v britském Salisbury z roku 2018.
Muži se na území ČR podle NCOZ pohybovali od 11. do 16. října 2014. Prokazovali se ruskými pasy se jmény Alexandr Petrov a Ruslan Boširov, následně pasem Moldavska na jméno Nicolai Popa a pasem Tádžikistánu na jméno Ruslan Tabarov. Mužům stejného vzezření s pasy na jméno Alexandr Petrov a Ruslan Boširov připisuje Británie útok jedem novičok na Skripala. Média tyto muže identifikovala jako agenty vojenské tajné služby GRU Alexandra Miškina a Anatolije Čepigu. Rusko podíl na útoku na Skripala odmítlo.
Pokud někdo hledané dva muže viděl, nebo něco ví o jejich pohybu a činnosti na území ČR, má se ozvat operačnímu středisku NCOZ na telefon 241 768 649, případně může v běžné pracovní době volat na telefon 974 760 530 olomoucké expozitury NCOZ, uvedl mluvčí centrály Jaroslav Ibehej. "Podávání informací z trestního řízení má v této věci vyhrazeno Krajské státní zastupitelství v Brně," doplnil.
Vyhoštění pracovníci ruské ambasády
České bezpečnostní složky navíc zjistily, že příslušníci ruské tajné služby GRU byli zapleteni do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích v roce 2014. Novinářům to dnes večer řekl premiér Andrej Babiš (ANO).
Z Česka bude kvůli tomu vyhoštěno 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. ČR musí opustit do 48 hodin, uvedl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který je nyní pověřen i řízením ministerstva zahraničí. Babiš dodal, že o celé záležitosti byl informován také prezident Miloš Zeman, který se zvoleným postupem plně souhlasil. Extra.cz se dv sobotu podařilo pořídit snímky s manévry, které probíhaly před domem Jana Hamáčka. Na místě byla také policie. Událost mohla souviset s mimořádnou tiskovou konferencí.
„Byli jsme v pátek večer informováni o závažných skutečnostech týkajících se bezpečnosti naší země. Informovali jsme dnes prezidenta Zemana o tomto případu a o navrhovaném postupu a prezident nám vyjádřil absolutní podporu. Na základě jednoznačných důkazů získaných vyšetřováním našich bezpečnostních složek musím konstatovat, že existuje důvodné podezření o zapojení důstojníků ruské GRU, jednotky 291155 do výbuchu muničního areálu skladu Vrbětice v roce 2014,“ řekl Babiš na tiskové konferenci, během níž nesměli přítomní novináři klást otázky.
„Jsme v podobné situaci jako například Velká Británie v případě pokusu o otravu v Salisbury v roce 2019. Předvolal jsem si na 19. hodinu ruského velvyslance Zmejevského a oznámil jsem mu následující postup. Jako ministr zahraničních věcí jsem se rozhodl vyhostit všechny pracovníky ruské ambasády v Praze, kteří byli našimi tajnými službami jasně identifikováni jako příslušníci ruských tajných služeb, tedy SVR a GRU. Do 48 hodin musí republiku opustit 18 pracovníků ruské ambasády,“ řekl vicepremiér Jan Hamáček.
Sklad číslo 16 ve Vrběticích explodoval 16. října 2014, druhý sklad číslo 12 pak 3. prosince téhož roku. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé. Oba sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group. Policie exploze vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení. Munice uložená v dalších skladech byla z Vrbětic odvezena.