Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 Donald Trump

To jsou věci: Vědci chtějí oživit 24 vyhynulých druhů zvířat!

Dronte mauricijského alias blbouna nejapného dnes uvidíte už jen v muzeu.
Zdroj: profimedia.cz

Za dobu své existence stačil člověk vyhubit už stovky živočišných i rostlinných druhů. Díky moderní vědě však máme možnost tuto chybu alespoň částečně napravit. Pomocí klonování se nám možná v dohledné době podaří 24 vyhynulých druhů obnovit.

Jurského parku se sice jen tak nedočkáme, nicméně oživení dronta mauricijského, papouška karolínského či zebry quagga by teoreticky nemuselo být žádným problémem. Kolem takzvané de-extinkce vyvstává ale i řada etických otázek.

Všech 24 zvířat bylo vybráno na základě několika kritérií. Vědci následně diskutovali nejen o tom, zda je vůbec správné přivést je zpět k životu, ale také o možných důsledcích jejich znovuvysazení do původních míst výskytu. Některé druhy navíc zanikly kvůli tomu, že tato místa byla v důsledku lidské činnosti zničena.

K de-extinkci potřebujete především dostatečně zachovanou, čitelnou DNA. Potom vhodné náhradní vajíčko, do kterého genom vymřelého druhu vložíte. Výsledek je ovšem nejistý. Například už před deseti lety se tým vědců z Francie a Španělska snažil o znovuoživení kozorožce pyrenejského. Klon ale žil jen 10 minut.

Náklady na de-extinkci se liší podle toho, o jaký druh jde. V krajních případech mohou dosáhnout až několika set tisíc dolarů.

Bachelor Jan Solfronk o své vyvolené Sabče: Odsunul jsem ji na druhou kolej, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy