To nejzajímavější z filmu Tři oříšky pro Popelku: 10 informací, o nichž jste neměli tušení
Pohádkový klenot a fenomén Tři oříšky pro Popelku měl premiéru v listopadu 1973. Od té doby uplynulo mnoho let a Popelku dodnes milují celé generace diváků. Slavný snímek nedávno zesnulého režiséra Václava Vorlíčka ukrývá několik detailů, o kterých řada diváků nemá ani tušení.
1. Popelku neměla hrát Šafránková
Režisér Václav Vorlíček si původně pro hlavní dívčí roli vyhlédl jinou herečku. Popelku měla ztvárnit Jana Preissová Ta byla ale v době natáčení v pokročilém stadiu těhotenství, a tak se režisér musel poohlédnout jinde. Vzpomněl si na mladou dívku, která tehdy hrála Barunku v Babičce, devatenáctiletou začínající herečku Libušku Šafránkovou
Libuše měla u Vorlíčka velké plus, protože uměla jezdit na koni i bez sedla. Proto byla skvělou adeptkou na hlavní dívčí roli. Téměř všechny scény, kdy se Popelka proháněla na Juráškovi zimní krajinou, hrála sama Libuše Šafránková, kaskadérka herečku zastoupila jen při scéně, kdy v lese na koni přeskakuje strom.
2. Juráškové byli dva
Zdá se, že ve filmu se objevuje jen jeden kůň, ale to je mýlka. Protože v tehdejší době nešlo převážet zvířata z Čech do Německa, kde se část pohádky odehrávala, filmaři museli pořídit dva koně. U nás hrál bělouš jménem Bonek, který však neměl moc hezký osud. Na konci "kariéry" totiž skončil v koňském salámu. Že hráli ve filmu dva Juráškové vám prozradí jejich srst. Ve stáji je kůň se zimní srstí. V záběrech, kdy na něm Popelka jede v lese, má srst jinou. Kůň u zámku má pak zase zimní srst.
3. Pohádka měla být letní
Původně byla pohádka napsaná jako letní, takže se měla točit v letních kulisách. Jenže nikomu z tvůrců se nechtělo čekat celý rok, až budou volná filmová studia, tak ji přepsali do zimního prostředí.
4. Sníh zapáchající po rybině
S tím nastala další komplikace, a to kde vzít sníh. Krajina se musela zasněžovat umělým bílým popraškem, jenže na obou stranách vznikla potíž. V Česku měla produkce připraven rozemletý polystyren. U sousedů byl opravdový umělý sníh, který byl dovezen z rybích konzerváren a vyroben z rybích kostí. Umělý sníh ovšem šíleně zapáchal a herci dodnes vzpomínají, jak se jim to příčilo. Na rozdíl od polystyrenu se ale do druhého dne ekologicky rozložil.
5. Celosvětový úspěch
Pohádka se nevysílá jen u nás či u německých sousedů, ale obrovskou oblibu si získala i ve Švýcarsku, Španělsku, Švédsku a Norsku, kde lidé jednou dokonce stávkovali, protože si jejich televize dovolila Popelku nevysílat. Popelka sklízí úspěchy i ve Spojených arabských emirátech nebo na Filipínách.
6. Scéna s Droběnou
Scéna, kdy korpulentní Droběna tancuje s princem a vláčí ho v náručí po parketu, ve scénáři vůbec nebyla. Jen to herečce přišlo v tu chvíli velmi vtipné a Pavel Trávníček nestačil zírat.
7. Růžička
Droběnu hrála Helena Růžičková Paradoxem bylo, že v německé verzi se postava jmenuje Kleinröschen, což v překladu znamená Růžička.
8. Německá verze
V roce 2012 dostal režisér Václav Vorlíček nabídku natočit předělávku oblíbené Popelky, kde by hráli němečtí herci. Vorlíčkovi se nápad ale nelíbil a rázně odmítl.
9. Trávníčka museli předabovat
Na konkurz role prince se přihlásily stovky herců a tehdy třiadvacetiletý Pavel Trávníček údajně vyhrál i proto, že svým vzhledem připomínal Alaina Delona Režiséru Vorlíčkovi se ale nezdál hercův moravský přízvuk, a tak nechal prince předabovat Petrem Svojtkou.
10. Opilý Vladimír Menšík
V závěrečné scéně, kdy lidé na dvoře hospodářství hlasitým "Ať žije Popelka!" a "Bude svatba, hurá!" oslavují dívku a prince jako pár, jediný Vladimír Menšík alias Vincek nevyhodí radostně pokrývku hlavy do vzduchu. S nepřítomným výrazem hledí kamsi za kameru a všichni se ptají proč? Má to jednoduché vysvětlení. Večer před natáčením si údajně s Vítězslavem Jandákem užili mejdan a ještě den poté se zotavoval z předešlé noci.