Toalety zabíjí víc lidí než žraloci: 20 šílených faktů o těchto predátorech
Lidé na celém světě se všeobecně obávají na dovolených hlavně útoků žraloků, ke kterým ale dochází opravdu zřídkakdy. Je mnohem pravděpodobnější, že vás zraní toaleta, nebo rozprašovač vody, než že budete sežrání žralokem. Podívejte se na 20 nejzajímavějších faktů o těchto predátorech.
- 1. Počet útoků žraloků na člověka se v posledních desetiletích sice zvýšil, ale ne proto, že by žraloci byli agresivnější, jen je v oceánech prostě více lidí.
- 2. V roce 2010 došlo k nejvyššímu počtu nevyvolaných útoků za posledních 10 let, konkrétně šlo o 79 případů. To je ovšem počet nahlášených útoků. Ne všechny útoky žraloka na světě jsou nahlášeny a zaznamenány, nicméně předpokládá se, že procento nenahlášených případů je relativně malé vůči souhrnu.
- 3. K nejvíce útokům žraloka na Floridě došlo za posledního půlstoletí vždy mezi 14.00 a 15.00. To je totiž doba, kdy je ve vodě nejvíce lidí.
- 4. Jeden člověk ze 63 zemře na chřipku, ale pouze 1 z 3 700 000 bude zabit žralokem.
- 5. V roce 1996 zranily v USA toalety na 43 000 lidí, žraloci pouze 13.
- 6. V roce 1996 zranily v USA kbelíky a vědra na 11 000 lidí, žraloci jen 13.
- 7. Následkem zranění po útoku žraloka zemře ročně 5 lidí. Miliony však umírají hlady.
- 8. Člověk je pro žraloka podstatně nebezpečnější než žralok pro člověka. Na jednoho zabitého člověka totiž připadá až 2 miliony žraloků, které zabil člověk.
- 9. Za útoky na člověka jsou odpovědné především 3 druhy: žralok bílý, žralok tygří a žralok bělavý.
- 10. Někteří žraloci vydrží až rok bez jídla. Energii získávají z tuků uložených v jejich játrech.
- 11. Ve žraločích žaludcích byly nalezeny kosti krav, jelenů, kuřat i psů stejně jako mnoho nečekaných předmětů náramkové hodinky, část motoru, kus brnění, kusy houpacího křesla, lahve, knoflíky, boty, pásky a kabelky.
- 12. Žraloci jsou vrcholoví predátoři a jako takoví ovlivňují potravní řetězec v oceánech.
- 13. Žraloci nemrkají. Mají sice spodní i horní víčka, ta se ale nehýbají.
- 14. V roce 2008 byla v žaludku žraloka v Grónsku nalezena čelist ledního medvěda.
- 15. Hlavní příčinou úmrtnosti žraloků je „odřezávání" ploutví, proces, v jehož rámci rybáři zabíjí žraloky pouze za účelem získání ploutví. Kilogram ploutví lze prodat za více než 1700 dolarů.
- 16. Žralok bílý má asi 3000 deseticentimetrových zubů. Nejsou upevněny na čelisti, ale zatahovací a na své místo se dostávají, když žralok otevře svá ústa.
- 17. Žraloci patří k nejstarším druhům na Zemi. Dnešní žraloci se vyvinuly již před 400 miliony let.
- 18. Žralok tygří má vroubkované zuby tak ostré, že hladce prokousnou kost.
- 19. Dvě třetiny mozku žraloka zabírá ústředí čichu.
- 20. Před pětatřiceti lety byl uveden velkofilm Čelisti, který vyvolal hrůzu z útoků žraloka. Tento rekordman mezi snímky, který režíroval Steven Spielberg a jenž vznikl podle bestselleru Petera Benchleyho, vydělal jen v USA 130 milionů dolarů. Z Benchleyho se stal zastánce snah o ochranu žraloků, za což byl oceněn i Institutem pro výzkum žraloků.